Befejeződött a limai klímacsúcs
Megegyezéssel zárult a perui klímakonfrencia 2014. december 13-án.
Az ENSZ Klímaváltozási Konferencián (COP) 194 ország képviselői vettek részt.
Fotó: cop20
Az ENSZ-tagállamok limai klímakonferenciáján, elfogadtak egy dokumentumot, amely alapja lesz a 2015-ben, Párizsban folytatódó tárgyalásoknak. Manuel Pulgar-Vidal, a házigazda perui környezetvédelmi miniszter szerint a négyoldalas dokumentum kéthetes intenzív tárgyalások eredménye.
A 12 napos klímacsúcs azonban nem volt problémamentes. Tasneem Essop, A WWF delegáció vezetője a konferencia alatt felhívta a figyelmet, hogy a tárgyalásra bocsátandó részletes vitairat vázlata súlyos hiányosságokat tartalmaz, és a következő nyilatkozatot adta ki a magas rangú egyeztetések előtt: „Reményekkel és optimizmussal telve érkeztek Limába az egyeztető felek. Néhány napi tévelygés után most végre elkezdődik a munka. Sajnos úgy tűnik, hogy nem nagyon szeretnék bemocskolni a kezüket, mintha elfelejtették, hogy a globális vészhelyzet megoldásáért gyűltek össze. Konkrétan azok az erőfeszítések, amelyek a károsanyag-kibocsátás 2020-ig történő, határozott csökkentéséről szólnak, egyszerűen kikerültek a politikai látószögből. Az egyeztető felek épp a tűzriasztót szerelgetik, miközben lángokban áll a ház. A tegnapi egyeztető fórum során az Európai Unió, Kanada, Új-Zéland és Ausztrália kitörölte a záródokumentum vázlatából azokat a részletes hivatkozásokat, amelyek a jelenlegi vállalásaik módosítására, vagy legalább átgondolására késztetnének a 2020 előtti időszakban. Ezt azzal indokolták, hogy mindezeket a kérdéseket már tárgyalta a varsói egyezmény. Az olyan egyezmény, amely nem tartalmazza a károsanyag-kibocsátás emelkedő tendenciájának megállítását, még 2020 előtt, az nem éri el a célját és tökéletesen tehetetlen lesz az éghajlatváltozás pusztító hatásai ellen.”
Üvegházhatás-prognózis – A klímaváltozás lehetséges következményei 2050-től
Illusztráció: MTI
Végül, a 30 órával meghosszabbított tárgyalás eredménye megszületett: az elfogadott négyoldalas vázlat arra kéri az országokat, hogy jövőre, a Párizsban folytatódó konferenciára terjesszék be a felmelegedés elleni küzdelem jegyében kidolgozott nemzeti terveiket.
Figyelembe vették azt a kínai és indiai felvetést is, hogy a fejlett és szegényebb országok teherviselése arányosabb legyen. Prakas Dzsavedekar indiai környezetvédelmi miniszter közölte, hogy „elértük, amit szerettünk volna”. A tárgyalásokon a most született megállapodás szerint a gazdag országoknak kell példát mutatniuk a károsanyag-kibocsátás csökkentésének terén. A dokumentum egyben világossá teszi, hogy a gazdag országoknak pénzügyi támogatást kell nyújtaniuk a fejlődő országoknak. Az ENSZ klímaváltozás titkársága ugyanakkor azt közölte, a részt vevő országok ígéreteinek összessége is kevés lesz ahhoz, hogy elérjék a korábban kitűzött célt, miszerint az átlaghőmérséklet emelkedése ne haladja meg a két Celsius-fokot, az iparosodás előtti időszakhoz képest. A végleges elvárásokat a jövő évi párizsi klímacsúcson rögzítik.