A század első rendkívüli szuperholdja
2016. november 14-én páratlan közelségbe kerül a Földhöz égi kísérőnk.
Közeli telihold, úgy nevezett szuperhold a macedón főváros, Szkopje felett 2016. október 16-án. A szuperhold kifejezés az ellipszis alakú holdpálya Földhöz legközelebbi pontján bekövetkező telihold fázist jelöli, amikor az égitest a pályájának legtávolabbi pontjához képest nagyjából ötvenezer kilométerrel közelebb van a Földhöz, ezért az átlagosnál mintegy 14 százalékkal nagyobbnak látszik.
Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki
Az úgynevezett szuperhold ezúttal sokkal nagyobb és fényesebb lesz, mint bármikor az elmúlt csaknem 69 év során, s a legközelebbi hasonló látványosságra 18 évet kell várni.
A csillagászat hivatalosan nem használja a szuperhold kifejezést, a köznyelv azonban szuperholdnak nevezi, amikor a holdtölte az égitest ellipszis alakú pályájának a Földhöz legközelebbi pontján következik be. Ilyenkor az égitest látszólagos mérete körülbelül 14 százalékkal haladja meg szokásos nagyságát, fényessége pedig 30 százalékkal nő. Átlagosan minden 14. holdtölte szuperhold.
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA adatai szerint a Hold november 14-én „mindössze” 356 508 kilométerre lesz a Földtől. Ez 46,7 kilométerrel kisebb távolság, mint a legutóbbi rekorder szuperhold alkalmával, 1948. január 26-án volt. A rendkívüli szuperhold az egész Földről látható lesz jó idő esetén szabad szemmel is, de látcsővel vagy teleszkóppal minden korábbinál jobban kivehetők lesznek a Hold felszínének részletei.
2016. november 14-én 16:30-tól látható a különleges égi esemény. Itt élőben is követhetik majd: