A hónap asztrofotója: Háromszög az űr mélyén
Kavargó porfelhőn át színpompás ködként ragyognak a távoli csillagok fényei.
Fényes Lóránd felvételének főszereplői látványos háromszöget alkotnak, míg a köztük levő teret csillagközi por örvényei szövik át. A fénykép bal oldalának domináns eleme az impozáns NGC 1333 nevű reflexiós-köd, amely a Perseus csillagképben található. Az aktív csillagkeletkezési régió megjelenését elsősorban a ködösség kéklő ragyogása határozza meg. A környezetében található rendkívül sűrű gáz és por számos emissziós és reflexiós objektumot tartalmaz, melyek átragyognak a sötét felhőn. A háromszög másik két ágán a VdB 12 elnevezésű, sárga és VdB 13 név alatt futó, kék színű objektumok mutatkoznak.
Az asztrofotós beszámolója szerint a felvétel sajátos körülmények között született. „A fénykép – rendhagyó módon – nem tervezett fotó. 2016 decemberében a vártnál sokkal kedvezőbben alakult az időjárás, így hirtelen kellett témát találnom. Mivel egy előző munkám alkalmával is a Perseus konstellációban tevékenykedtem, az említett háromszög hamar a látókörömbe került. Már rég csodáltam ezt a kék objektumot, mivel nagyon tetszett a sűrű porfelhőn áttörő ragyogása! Az óév utolsó három napján hidegfront söpörte ki a Kárpát-medencében ragadt hidegpárnát, ami országszerte nagy széllel járt. Kivételesen, szerencsém volt, mert a Pilis vonulata teljesen lefogta az orkánt. A letisztult légkör rendkívüli hideggel párosult; -10 fokig süllyedt a hőmérő higanyszála.
Az égi területet először a közkedvelt IDAS szűrővel kezdtem fényképezni, ám a porködök kontrasztos megjelenítése céljából, menet közben, változtattam a technikán. Végül a szűrővel és nélküle készült képek összegzése bizonyult sikeres kombinációnak. A Celestron RASA 11 távcső nagy fényereje miatt a háromperces expozíciók lettek a leghatékonyabbak, amelyekből összesen 15 órányi nyersanyagot dolgoztam fel.”
Az egyedi témájú kompozíciót a NASA munkatársai is méltányolták: a nap csillagászati felvételeként publikálták 2017. január 14-én.