2017. szeptember asztrofotója: Kráterekkel tarkított Hold
Égi kísérőnk csodálatos részletgazdagságban tekinthető meg a rangos nemzetközi elismerést kapott képen.
A NAGYÍTÁSRA kattintva, nagy felbontásban megjelennek a Hold apró részletei is.
Majzik Lionel csillagászati távcsövet használt és összetett képfeldolgozást alkalmazott asztrofotójához, amely szinte térszerűen mutatja az égitest felszínét. Beszámolóját az alábbiakban olvashatjuk.
A növekvő fázisban lévő Holdat idén április elsején, egy kissé hűvös tavaszi estén örökítettem meg a pest megyei Tápióbicskéről. Többször megnehezítette a dolgom a szomszédos ház kéményéből áradó füst, de végül sikerült egy olyan helyet találnom, ahol elkezdhettem a munkát a távcsövemmel.
A fénykép nem egyszeri expozícióval készült, hanem a 150/750 mm-es Newton távcsőhöz okulárprojekciós módon – vagyis okulár mögé – csatlakoztatott Nikon D3300 fényképezőgép videó felvételeinek segítségével. A látómezőbe nem fért bele az egész Hold, így fel kellett osztanom öt részre, majd ezekről a területekről egyenként egy-két perces videót készítettem. A videókat egy csillagászati képfeldolgozó programmal képpé alakítottam, majd az öt fényképet összeillesztettem, mintha csak egy panoráma képet készítenék.
Ezzel a módszerrel, sokkal részletesebb és élesebb képet kaptam, mintha kihagytam volna a videók készítését. A videók felhasználásával jelen esetben a légköri mozgás „képromboló” hatását szűrtem ki olyan módon, hogy a képfeldolgozó szoftver a videóból csak a legélesebb képkockákat választotta ki és átlagolta össze egyetlen képpé.
A fényképet a londoni Greenwichi Királyi Obszervatórium évenként megrendezésre kerülő nemzetközi asztrofotós versenyén beválogatták a „Best Newcomers” kategória legjobb képei közé. Ez a kategória kifejezetten azoknak szólt, akik a versenyt megelőző évben kezdtek el asztrofotózással foglalkozni. A BBC által is támogatott „Insight Astronomy Photographer of the Year” díjátadóján 2017. szeptember 14-én személyesen is volt szerencsém részt venni. A fénykép egy interaktív kiállításon 2018 nyaráig megtekinthető a greenwichi csillagvizsgálóban.