Veszélyeztetett teknősök
2014-ben, november óta több mint 1100 tengeri teknős vetődött Cape Cod partjaira.
Matthew Darcy a Wellfleet Bay Wildfile Sanctury munkatársa egy önkéntesek által bejelentett teknőst fog a kezében. Az önkéntesek tudják, ha partra vetődött teknőst találnak, hínárral betakarják és megjelölik a helyet.
Az Egyesült Államok keleti partján lévő félszigetre került teknősök 85 százaléka, a súlyosan veszélyeztetett, atlanti fattyúteknős (Lepidochelys kempii), populációja a kipusztulás szélén áll.
Veszélyeztetett természetvédelmi státuszú álcserepes teknős (Caretta caretta), szájában a horogsoros halászat által használt zsinóros horoggal. Azért pusztult el, mert a testébe került horog miatt nem volt képes táplálkozni.
Welfleet Bay Vadállat Menhely (Wellfleet Bay Wildfile Sanctury) gyűjti össze a partra vetődött teknősöket. Robert Prescott, a menhely igazgatója 1974-ben talált először szerencsétlenül járt teknőst és 1975-től elkezdte koordinálni az állatok összegyűjtését. Ma a menhely munkatársai és önkéntesek, dagály után, járják Cape Cod partjait naponta kétszer (nappal és éjszaka) októbertől januárig.
„Olyanok vagyunk, mint egy életmentő alakulat. Ha egy teknős életben van, akkor behozzuk. Minden teknős számit! Soha nem hagyunk kint egy életben levőt sem, bármilyen is az időjárás” – mondja Robert Prescott, a menhely igazgatója.
Ellátásban részesült teknős a Marine Animal Rescue Team rendelőjében.
Az igazgató szerint túl optimista volna azt gondolni, hogy a sok partra vetődött teknős a populációnak a növekedését jelzi, inkább a szélsőséges időjárás az oka. Fiatal vagy sérült példányok nem tudják időben elhagyni Cape Cod kampó alakú földterületét, mielőtt a víz elkezd lehűlni. Ha a víz eléri a 10 Celsius-fokot, az itt rekedt példányok a hideg vízben hibernálódnak és elkezdenek a víz felszínén lebegni, és a nagy hullámok, az erős szél a partra sodorja őket.
A menhelyre bevitt és még életben lévő teknősök a Tengeri Teknős Mentő Alakulathoz (Marine Animal Rescue Team) kerülnek, ahol ellátják az állatokat. A mentő csapathoz idén eddig több mint 700 életben lévő teknős érkezett.
„Egy ilyen esemény mind szervezésben, mind érzelmileg nagy kihívást jelent. Ilyen sok teknőst nem tudunk ellátni, sem elég alkalmazottunk, sem helyünk nincsen és a teknősök egyre nagyobb számban érkeznek“ – tájékoztat Connie Merigo, a Marine Animal Rescue Team biológus vezetője.
A Mentö Alakulat eddig két repülőgéppel több mint 400 teknőst szállított más rehabilitációs központban, hogy mindegyiknek megfelelő ellátást tudjanak biztosítani. A mentőalakulatnál maradt egyedek mind kritikus állapotban vannak, de ha felgyógyulnak, visszatérhetnek az óceánba.