Az év első és utolsó virága
1867. február 18-án egyik területbejárása során Janka Viktor felfedezett egy kis virágot Nagyharsány mellett, a Szársomlyó déli oldalában.
Az alig arasznyi magyar kikerics (Colchicum hungaricum), nagyon törékeny növény fehér, rózsás lilás vagy ametiszt-ibolyaszínű virágai a 10 centiméter mélyen a talajban rejtőző hagymagumóból nőnek ki.
Fotó: Pénzes Antal Természettudományi Közlöny 67. kötet, 5-6. szám, 113 old, VIII.tábla, 2. kép
1935. február végén még nincsenek nemzeti parkok, védett területek, viszont vannak olyan emberek, akik már ekkor vigyáztak a természeti értékekre. Ihászy Lajos, Nagyharsány község akkori főjegyzője, Bakos Lajos, a község bírája és Gölöncsér Sándor a legeltetési társulat elnöke, Pénzes Antal vezetésével cölöpökkel felszerelkezve vágnak neki a hegynek, hogy kijelöljék azokat a helyeket, ahol a kikericsek élnek. Azóta védelem alatt áll ez a kis terület, ma a Duna-Dráva Nemzeti Park területén található A magyar kikerics az egyik rövid életű pénzérménk hátoldalát is díszítette. Az 1993-ban kibocsájtott réz-nikkel ötvözetű kétforintoson a Bartos István által tervezett illusztráció látható.
Virágzása akár decemberben is elkezdődhet, de januárban vagy februárban is találkozhatunk vele, ezért is nevezhetjük az év első és utolsó virágának. Ez a Szársomlyó sajátos mezoklimájának köszönhető, hiszen itt a februári napi átlaghőmérséklet 3-14 Celsius-fok. A szeszélyes időjárás miatt e ritka növényt különböző környezetben fotózhatjuk, amint a mediterrán és arktikus frontok váltogatják egymást. Előfordulhat, hogy a már előbújt virágokat hó lepi be néhány órára, esetleg pár napra.
Jó alkalom nyílik a növény fotózására, 2015. február 14-én a Duna-Dráva Nemzeti Park területén, amikor is a nemzeti park szakvezetőjével juthatnak el, az egyébként nem látogatható területre, és gyönyörködhetnek a nyíló kikericsek tömegébe.
Írta: Konyhás István
Fényképezte: Konyhás István és Veres Hajnalka