Viharos fotópályázat
Első alkalommal hirdetett fotópályázatot hazánkban a Viharvadászok Egyesülete. A díjnyertes képeket a napokban mutatták be a nagyközönségnek.
Fotó: Makovics Kornél
„Villámlás” kategória: Makovics Kornél „Hihetetlen energiák”. A fotó 2014. augusztus 3-án 20 óra 8 perckor a szekszárdi dombok tetejéről, keleti irányban készült, távkioldó segítségével,Pentax K–5 típusú géppel, valamint a hozzá tartozó smc Pentax–DA 18–55 mm-es alap zoom objektívvel.
Habár a Kárpát-medencében viszonylag ritkák a komoly károkkal járó, vagy akár katasztrófákat okozó időjárási jelenségek, égi látványosságokban nálunk sincs hiány. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a rengeteg, különleges fényképfelvétel, amelyet a Magyarországi Viharvadászok és Viharkár-felmérők Közhasznú Egyesülete által első alkalommal meghirdetett fotópályázatra küldtek be viharvadászaink.
Fotó: Czakó Balázs
„Facebookon a legtöbb like-ot kapott fénykép”: Czakó Balázs „SKYFALL–Égszakadás” („Villámlás” kategóriában). A kép 2014. április 30-án, 18 óra 48 perckor, Tolna határában, az M6-os feljáró mellett készült Nikon D600 fényképezővel és Nikon 14–24mm f2.8 objektívvel .
A nyílt pályázatot „Heves zivatarok és kísérőjelenségeik” címmel 2015 februárjában hirdették meg a szervezők, három kategóriában: Tuba/tornádó, Szupercellák és zivataros felhőformák, valamint Villámlás. A verseny díjazott fotóit az egyesület honlapján mutatták be.
Fotó: Goda Zoltán
„Szupercellák és zivataros felhőformák” kategória: Goda Zoltán „A fenevad”. Készült 2012. június 9-én 21 óra 8 perckor Baján. A képen egy gyönyörű szupercella látható.
A Viharvadászok Egyesületét 2010-ben alapította néhány lelkes, zivatarimádó amatőr viharvadász. Céljuk az volt, hogy összefogják hazánk viharvadászait, és közösen tanulmányozzák – elsősorban – a Kárpát-medence heves időjárási eseményeit, valamint oktatási anyagokkal segítsék azokat, akiket szintén érdekel a téma.
Fotó: Harcz Endre
„Tuba/Tornádó” kategóriában: Harcz Endre „Tuba tormaföldén”. A fotó 2014. július 31-én, a Zala megyei Tormaföldén készült.
„Az azóta eltelt évek alatt számos szervezett viharvadászatot bonyolítottunk le, melyek során rengeteg információ, megfigyelés született, fényképes, videós dokumentációval. Ezeket utólag kielemezve tudományos beszámolókat készítünk, próbáljuk megmagyarázni, hogy az adott zivatar miért éppen ott, és miért úgy jött létre, mint ahogy azt mi is megtapasztaltuk. Ezen anyagok támogatják a heves időjárási jelenségek kutatását, segíthetik az előrejelzések pontosítását, ezáltal hozzájárulhatnak az élet- és vagyonvédelemhez is. Ma már az Országos Meteorológiai Szolgálattal szorosan együttműködve végezzük tevékenységeinket, sok segítséget kapva a szolgálat munkatársaitól. A fotópályázattal szerettük volna bemutatni, hogy amilyen veszélyesek ezek a jelenségek, annyira szépek is” – tudtuk meg Kovács Kornéltól, az egyesület elnökétől.