Új fegyver a daganat elleni harcban
A néhány éve zajló kutatások bizonyos betegségek esetén (melanóma, tüdőrák) kiemelkedő eredményeket hoztak.
T-sejtek támadásban a tumor ellen.
Fotó: Sememlweis Egyetem
Az immunrendszer képes felismerni és elpusztítani a tumorsejteket – ezt használja ki az újfajta megközelítést képviselő immunonkológia. Dank Magdolna, a Semmelweis Egyetem I. Sz. Belgyógyászati Klinikájának egyetemi docense szerint végső cél, hogy rutinná váljon az immunonkológiai kezelés.
Az immunterápia alapja az a felismerés, miszerint minden emberi szervezetben vannak ráksejtek, de normál esetben az immunrendszer képes arra, hogy ezeket felismerje és elpusztítsa. A betegség akkor aktiválódik, amikor a daganatsejtek képesek „elrejtőzni” az immunrendszer elől. Ilyenkor „gátló receptorok” beiktatásával akadályozzák a szervezet immunválaszát. Az immunonkológiai fejlesztések ezeket a gátló pontokat iktatják ki, a gyógyszer hatására normál immunválasz jön létre, vagyis aktiválják az immunrendszer normál működését. Az immunterápia fokozza a T-sejtek azon képességét, hogy elpusztítsák a tumorsejteket – magyarázta Dank Magdolna. A daganat eltűnhet, megmaradhat, de a beteg immunrendszerének folyamatos ellenőrzése alatt tartható, ezzel hosszú távú túlélés biztosítható. Az eddigi eredmények szerint az immunterápia más gyógymódokkal kombinálható, így a hatás fokozható.
A docens szerint a daganatgyógyászatban korábban alkalmazott eljárások, melyek a tumorsejtek elpusztítására fókuszáltak (a kemoterápia, a sugárterápia, a sebészeti beavatkozások és a különféle gyógyszeres célzott terápiák) fontos mérföldkövei voltak a gyógyításnak, de sok esetben nem eredményeztek teljes gyógyulást. Az immunonkológia viszont teljesen más koncepción alapul, a szervezetet az immunrendszert aktiválja, gyakorlatilag magát gyógyítja. Abszolút csapatmunka, ahol az érintett szakorvosnak, az onkológusnak, a radiológusnak, a képalkotó szakembernek és a patológusnak is nagyon összehangoltan kell dolgoznia. Ez a hagyományostól eltérő gyógymód más gondolkodásmódot igényel az orvosoktól is, paradigmaváltást hozhat a következő tíz évben az onkológiai ellátásban, és a kezelések közel 60 százaléka ezen alapul majd. Ez az arány jelenleg kevesebb, mint 3 százalék.
Forrás: Semmelweis Egyetem