Cigarettacsikkekkel van tele az óceán
A csikkek a leggyakoribb óceáni hulladékok közé tartoznak.
Kép: Pixabay
Évente mintegy 5,5 billió olyan cigarettát gyártanak, amely cellulóz-acetátból készült, műanyag alapú szűrőt tartalmaz. Miután a csikket eldobták, a szűrőknek évtizedekbe telik, mire teljesen lebomlanak. Bomlás közben ráadásul olyan anyagok szabadulnak fel, melyek károsíthatják a környezetet.
Az Ocean Conservancy nevű nonprofit szervezet 1986 óta minden évben átfogó tisztítást végez az Egyesült Államok partjain. A csoport szerint a cigarettacsikkek a leggyakoribb hulladéktípusok, melyek a helyi tengerpartokon előfordulnak.
Sőt, a szűrőkből származó anyagok az állatokban is felhalmozódnak. Az adatok alapján a tengeri madarak 70 és a tengeri teknősök 30 százalékában mutathatóak ki a veszélyes vegyületek.
Nick Mallos, az Ocean Conservancy munkatársa és a Hulladékmentes Óceánok kampány igazgatója szerint egyelőre nem lehet tudni pontosan, hogy a csikkek milyen következményekkel is járnak. „A végső kérdés az, hogy ezek a mikroműanyagok és egyéb hulladékok milyen hatással vannak az emberi egészségre” – nyilatkozta a szakértő az NBC-nek.
„A cigarettagyártók a 20. század közepén kezdték el használni a csikkekben ma is fellelhető szűrőket, utóbb azonban kiderült, hogy az apró műanyagok nem jelentenek valódi védelmet a káros füsttel szemben. Éppen ezért használatuk inkább csak marketingfogás” – jegyezte meg Thomas Novotny, a San Diego-i Állami Egyetem közegészségüggyel foglalkozó professzora.