Megjárva a világ legmélyebb pontját
2016. augusztus 17-én reggel 5 órakor felszínre érkezett az öt magyar és egy libanoni barlangkutatóból álló csapat.
A barlangászok sikeresen elérték a Krubera-Voronya barlang legmélyebb, még száraz lábbal elérhető pontját -2080 méter mélységben. A 2197 méteres legalsó pont már víz alatt van, ezt csak barlangi búvárok érhetik el.
A visszafelé, vagyis felfelé vezető út sokkal nehezebb, mint a lefelé ereszkedni, így a felszínre jutás hosszabb időt vett igénybe. Ráadásul augusztus 14-én, a -1200 mélységben lévő, föld alatti táborban egy kis kényszerpihenőt is kellett tartani, mert a felszínen nagy eső volt, és meg kellett várni, amíg a barlangban lezúduló víz elapad. A barlang ugyanis víznyelőként működik, amiben a csapadék egészen a tengerszintig lefolyik. Szerencsére a táborhelyeken egy bizonyos mélységig vezetékes barlangi telefon van kiépítve, így a kutatók tájékoztatást kaphatnak a kinti időjárásról. A felszíni tábor egyébként 2300 méter magasságban van, minden lakott területtől távol.
A magyar kutatók néhány nap pihenés után még többször le fognak szállni a barlangba, de már nem a legmélyebb pontra. Céljuk, hogy egyedülálló fotó és videó dokumentációt készítsenek a barlangról, valamint könyvet írjanak kalandos útjukról. Magyarországra a hónap végén térnek vissza.