Égi jelenségek 2024. július első felében
Hajnali és alkonyi holdsarlókkal, együttállásokkal várnak a nyári éjszakák, egyre több meteorral is találkozhatunk, és még lehetnek világító felhők is az ég alján.
Bolygók a hajnali égen
Lassanként visszatérnek a bolygók az egünkre, a Szaturnusz már most is viszonylag hamar, kicsivel éjfél előtt felkel. Fél 2 után felbukkan a Mars is, és apránként megközelíti a Fiastyúkot is. A Jupiter viszont még a „későn” kelők közé tartozik, csak fél 3 körül bukkan fel a keleti horizonton.
Ahogy apránként kezd az éjszaka egy picit hosszabbodni, úgy kissé kedvezőbb fényviszonyokat találhatunk hajnalonta és alkonyat után is. Ahhoz ugyan – a Szaturnusz kivételével – még alacsonyan járnak a bolygók, hogy a távcsöves megfigyelők számára érdemleges célpontot adjanak, de apránként ismét lesznek együttállásaink nekik köszönhetően.
Holdsarló-Jupiter együttállás 3-án hajnalban
A sarló mintegy 4 fokos távolságban jár a ragyogó Jupiter felett a keleti égen. A Hold 9,6 százalékát világítja be a napfény, vagyis még elég vaskos kiflit figyelhetünk meg a kelő óriásbolygó felett. A párost 3 óra után már láthatjuk a pirkadó ég alján, de még 4 óra felé is könnyen észlelhetjük a Jupitert, ennél sokkal tovább azonban nem érdemes várni, mert még mindig nagyon hamar világosodik.
Érdemes viszont holdkelte után egy kissé nagyobb égrészen is körbelesni, ugyanis a teljes Bika csillagkép és benne a Fiastyúk is jól megfigyelhető már, illetve a Mars is látszik, 19 fokra a Holdtól jobbra, felfelé. Itt jár az Uránusz is, ám nem látjuk szabad szemmel, és lehet, hogy már fotón sem lesz könnyen azonosítható, mivel már pirkadni fog. Ezt a szép, északkeleti égrészen látható együttállást érdemes lehet megfigyelni, a korai időpont ellenére is.
Hajnali holdsarló 4-én
A sarló már csak 4 százalékos megvilágításban jár ekkor, az előző hajnalinál jóval karcsúbban kel fel. A holdkelte keleti határainknál 02:33, Budapesten 02:44, nyugaton 02:56 lesz. Ekkor már pirkad, ám a Hold megvilágítatlan oldalán a földfényt így is megfigyelhetjük majd, tiszta ég esetén.
Extra vékony holdsarló 5-én, a kihívások kedvelőinek
A nyári időszakban hajnali holdsarlók megfigyelésre kedvezők, ezért is lehet érdemes megpróbálkozni a mindössze 0,9 százalékos megvilágítású sarlóval is. Ehhez azért jó ötlet egy binokulárt magunkkal vinni, és persze kristálytiszta horizontra is szükség lesz még. A sarló szinte pontosan északkeleten kel.
Hogyan tudjuk megkeresni? Ha nincs nálunk iránytű, vagy nem tudjuk, az észlelőhelyünkön mely pont az északkelet, akkor kiindulásként keressük meg a Capella csillagot. Ez a fényes csillag kb. 21 fokos magasságban és pont északkeleten jár holdkeltekor, és semmivel sem téveszthetjük össze, nincs a közelében más fényes égitest.
Ha a csillagot megtaláltuk, akkor húzzunk egy képzeletbeli merőlegest róla a horizontra, jegyezzük meg a pontot, majd illesszük rá előrenyújtott kézzel a hüvelykujjunkat. Ahol az ujjunk jobb pereme lesz, ott kell keresni a horizonton felbukkanó Holdat. A holdkelte ideje ezen a hajnalon keleti határainknál 03:26, Budapesten 03:38, nyugaton 03:50. Mindenképpen érdemes valami magaslatról keresni a Holdat, mert ebben az esetben egy kis takarás a horizonton már ellehetetlenítheti a megfigyelést.
Holdsarló-Merkúr együttállás 7-én alkonyatkor
A sarló 3,7 százalékos megvilágításban jár, és csupán 2 fokra a Merkúrtól. Nem lesz könnyű a legbelső bolygó megfigyelése azonban, mert egyrészt nagyon világos lesz még, másrészt alacsonyan jár a látóhatár felett. Ez azt jelenti, hogy ekkor is csak a kristálytiszta horizont és a teljes rálátású észlelőhely segíthet.
A Merkúr mellett a Jászol-halmaz is jelen lesz, ám ezt aztán tényleg nem fogja senki sem megfigyelni a világos ég miatt. A Merkúr viszont fényes lesz, így megfelelő körülmények mellett sikerülhet az észlelése. A Hold alatt, tőle balra keressük, 2 fok választja majd el őket egymástól. A megfigyeléshez ideális időpont keleti határainknál 21:10, Budapesten 21:20, nyugaton 21:30. Ekkor a Merkúr 5, a Hold 7 fokon jár, még jó fél óra, mire a bolygó, és 45 perc, mire a Hold is lenyugszik.
Lassan beindulnak a nyári meteorrajok
Ha itt a nyár közepe, akkor jönnek a nyári meteorrajok is. Mivel a hónap első fele jórészt holdmentes lesz, a rövidke éjszakákból érdemes lehet néhányat az ég alatt tölteni. Nemcsak meteorok miatt persze, hanem a nyári Tejút látványa vagy a réten hallatszó tücsökszó miatt is.
No de nézzük a meteorokat! Hullócsillag bármikor és bárhol feltűnhet az égen, ám a rajokhoz tartozókkal érdemes kicsit többet foglalkozni.
Két olyan raj is elkezdi aktivitását, amelyek a meteorok szépsége miatt lehet érdekes.
Az egyik a Capricornidák raja, amelynek tagjai már július 3-ától felbukkanhatnak az égen. Ezek lassú, komótos mozgású hullócsillagok, így ha fotón sikerül megörökíteni, akkor látványosabb nyomot hagynak, mint egy-egy gyors meteor.
A radiáns a déli Tejútban található, vagyis látszólag innen indulnak ki majd a meteorok. Már az esti órákban is megjelenhetnek. Bár nem túl sűrű a raj, mégis emlékezetes lehet, mivel a fényes rajtagokra jellemző, hogy útjuk végén villannak egyet. A másik raj a Déli Delta Aquaridák, amely közepes sebességű rajtagokat ad, és szintén késő estétől látható már, a radiánsa 23 óra körül kel fel. E meteorokra majd július 12-től számíthatunk, és szintén szép fényes hullócsillagokat láthatunk.
Hold-Spica együttállás 13-án
A Spicától 3,5 fok távolságra, jobbra láthatjuk a 49 százalékos Holdat az esti órákban, az éjfél előtti holdnyugtáig kissé csökkenni fog még a távolságuk. Ez az együttállás ugyan nem lesz annyira közeli, mint az egy hónappal korábbi volt, cserébe kevésbé fogja zavarni a Hold fénye a kékes színű csillag látványát.
A világító felhők fő időszaka ez
A június végi-július eleji időszakban van hazánkból a legnagyobb esély az éjszakai világító felhők megpillantására. Bár a naptevékenység maximuma miatt kevesebbre számíthatunk, az eddigiek alapján azonban egyáltalán nem reménytelen a helyzet.
Érdemes lehet figyelni, főként akkor, ha például egy együttállás vagy más ok miatt kint töltjük az alkonyi-hajnali időszakot a szabadban. Ne feledjük, az éjszakai világító felhőket az északi égen, általában a horizont közelében érdemes keresni.