A trópusi madarak színesebbek, most az is kiderült, miért
A madaraink legtöbbje drappos árnyalatú, ám ahogy közeledünk az Egyenlítőhöz, egyre több lesz köztük a színpompás.
Régi rejtély, hogy minek köszönhetően színesebbek a trópusi madarak: vajon eleve ott jött létre ez a színkavalkád, vagy úgy vándoroltak oda az őseik? Egy, a Nature Ecology & Evolution folyóiratban közzé tett kutatásban több mint 9400 madárfajt vizsgáltak meg, hogy kiderítsék, miként is terjedtek el a tollszínek bolygónkon. A Földön jelenleg mintegy 11 ezer madárfaj él, amelyet ismerünk.
Minden madár őse
A kutatás alapján úgy tűnik, összesen 415 különböző alkalommal jelentek meg e színpompás tollak , mindannyiszor a trópusokon kívüli régiókban. Azonban azt is megállapították, hogy minden ma élő madár ősének ragyogó színjátszó tollai lehettek.
A madarak, ahogy sok más állat is, kétféle úton válhat színessé: vagy pigmentek segítségével – ettől lesznek például barnák, feketék – vagy szerkezeti színek segítségével, ami a ragyogó, színjátszó árnyalatokért felel. A trópusi madarak körében mindkét forma előfordul, kombináltan.
A kutatók most a madarakat csoportosították aszerint, hogy melyiknek van színjátszó tollazata, és merre is élnek ezek. Eztán az összegyűjtött adatokat a madarak egymással genetikai alapon való rokonsága szerint is csoportosították, majd az összes információt egy modellbe táplálták. Ez segített meghatározni, hogy mi is a legvalószínűbb magyarázat a színes trópusi madarakra.
Nem a trópusokon
Különös jelenségre derült így fény. A leginkább színpompás trópusi madárfajok őse a trópusokon kívüli faj volt, ám amikor évmilliókkal ezelőtt a trópusokra költözött, ott számtalan új faj jött létre belőle. Emellett a mai madarak őséről is érdekes dolgot mutatott meg ez a modell.
A közös ős kb. 80 millió éve jött létre, ez volt az egyetlen olyan dinoszaurusz-csoport, amely túlélte a kréta végi kihalást. Ez az ősi madár is ragyogó, színjátszó tollakkal rendelkezett, vagyis eredetileg a madár színes volt. Ez azt is jelenti, hogy érdemes lesz az ősmaradványok körében is alaposabban körülnézni.
Az ugyan kiderült, hogy miként is terjedtek el a szerkezeti színek, ám arra továbbra sincs válasz, hogy elsődlegesen milyen okból alakultak ki. A kutatók szerint a madarak esetében ennek lehet köze a környezeti tulajdonságokhoz, vagy épp a tollak valamiféle, számunkra még ismeretlen tulajdonságához.
Nem szabad azt se elfeledni, hogy a színjátszó árnyalatok nemcsak a madarakban jöttek létre, hanem többek közt a rovarok körében is rendkívül gyakoriak – ezek eredete nyilvánvalóan más. Az talán közös lehet mindezekben, hogy a színeket létrehozó nanoszerkezet igen könnyű, takarékos az anyaggal, és nincs hozzá szükség speciális tápanyagokra, ahogy számos pigment esetében.