Enikő, Melitta2024. szeptember 15., vasárnap
Egyéb

A Cri du chat-szindrómások számára is lehet színes az élet

2024.09.03.Sarusi István
National Geographic Magyarország

Sosem egyszerű egészségügyi állapotról szólni, főként, ha az genetikai, tehát nem gyógyítható. Mégis célul tűztem ki, hogy megmutatom: ugyan az egészségesekétől eltérő módon, de a Cri du chat-szindrómások is képesek színes életet élni.

Forrás: Sarusi István

Mi is pontosan a Cri du chat-szindróma? A választ Dr. Egyed Balázs, az ELTE Genetikai Tanszékének adjuktusa adja meg: „Jérôme Jean Louis Marie Lejeune (1926-1994) francia gyermekgyógyász és genetikus 1963-ban három különböző gyermeknél ugyanazokat a tüneteket figyelte meg: szellemi és fizikai visszamaradottság, kisfejűség, elálló szemek és a belső szemet eltakaró bőrredőt, szokatlanul magas és panaszos síráshang, amit a gégefedő fejletlensége okoz”.

Ez utóbbi tünet franciául a cri du chat, azaz macskanyávogás, amiről e szindróma a nevét kapta – hozzátéve, nem mindegyik család szereti, ha így nevezik meg az érintettet.

Vannak, akik sokkal inkább az ajakkerekítéses-szindróma kifejezést preferálják, ami szintén jellemző erre az állapotra.

Kromoszómasérülés okozza

„Ma már azt is tudjuk, a hátterében az áll, hogy az ötös kromoszóma rövidebb karja egy véletlen során letörik” – folytatja a genetikus. Ennek következtében olyan gének deletálódnak, azaz semmisülnek meg, amelyekből például a hangszál kialakulásáért, megfelelő működéséért is felelős kötőszövetek jönnének létre.

Mindannyiunk DNS-e két kópiában (másolatban) van jelen minden egyes sejtünk sejtmagjában: egyik felét édesanyánktól, másikat pedig édesapánktól kapjuk. Ez azt jelenti, hogy a kromoszómák párokba rendeződnek, szakkifejezéssel: homológ párokat alkotnak.

7 fotó megtekintése

Ezeket -1-től 22-ig számozzák a szakemberek aszerint, hogy a legtöbb DNS-t tartalmazó, kvázi legnagyobb méretű kromoszómánk az 1-es, a legkisebb pedig a 22-es. Mellettük van a két ivari kromoszóma, amely a lányokban XX, fiúkban XY.

Összességében tehát kétszer 23 DNS-szálban, és nem egy nagy „gombolyagban” vannak jelen testünkben a gének. Minden egyes kromoszóma két különálló karra osztható: egy rövidebbre és egy hosszabbra.

„Homológ kromoszómapárjaink vannak, így joggal merül fel a kérdés, a másik miért nem tudja javítani az elveszett kart, kompenzálni a hibát. Ennek az az oka, hogy a genetikai folyamatok és fejlődés dózisfüggő. Van egyszerű, mondjuk az alkohol lebontásáért felelős enzimet kódoló gén, ez az alkohol-dehidrogenáz. Ha az egyik kromoszómán ez sérül, a másikon lévő elegendő ahhoz, hogy a szervezet lebonthassa az alkoholt” – adja meg a választ saját kérdésére Egyed Balázs.

Viszont a többi már nem ilyen szimpla, enzimatikus folyamat, hanem jelátviteli kapcsolat.

Nagyon sok folyamatban már nem elég, ha korábban lefeleződött egy gén, így a Cri du chat kialakulásánál sem.

Ritkán, amennyiben mindkét 5-ös kromoszóma sérül, abban az esetben még inkább súlyosak a tünetek.

Kevés a hasonló rendellenesség

De nem csak az 5-ös kromoszóma törik, hanem bármelyik másik. Ennek függvénye, hogy milyen széles skálán mozognak a tünetek: kisebb kromoszóma sérülésénél kevesebb, míg nagyobbat érintő deléciónál több tünet lép fel.

Ha nagyobb gén sérül, akkor azt úgy mondják: letális, vagyis halálos a mutáció. Az érintett utódok nem életképesek. ugyanis nagyon fontos géneket tartalmazó kromoszómáik vesznek el. Egy ilyen magzat 1-3 hónapos korában abortálódik.

Ez nem anyai, hanem fejlődési folyamatokban bekövetkező hiba. Ilyenkor „megy el a magzat” – népnyelvi kifejezéssel élve.

5 fotó megtekintése

„Pont a Cri du chat az, ahol az 5-ös kromoszóma sérüléséből adódóan még életképes a gyermek.

Nem sok hasonló, genetikai rendellenességből adódó állapot van.

Leggyakoribb ilyen a Down-szindróma, amely általában a 21-es kromoszóma triszumjára vezethető vissza.

Itt arról van szó, hogy amikor a gaméta, a hímivar- és petesejt létrejön, nem válik szét, hanem kettő jut az egyik kromoszómába, nulla a másikba. Amelyikben nincs, az elhullik, de amelyikben kettő van, normálisan működik tovább. Amennyiben ez olyan ellenkező ivarsejttel találkozik, amelyben egy található, akkor a létrejövő zigóta három kópiában hordozza a 21-es kromoszómát” – tér ki a legismertebb, értelmi fogyatékosságot okozó kórkép okaira a genetikus.

Akár a Down-, akár a Cri du chat-szindrómáról teszünk említést, nem hagyhatjuk figyelmen kívül az életkort. Hiába fejlődnek egyre inkább az érintetteket segítő módszerek, teszi hozzá a szakértő, sajnos még mindig nem érik el a várható élettartam felét sem. „Arányaiban tekintve mégis jobb a helyzet, ugyanis 50 éve nagyságrendileg 20 év volt az elérhető maximum, ami napjainkra akár 40-50- is lehet” – mondja a kutató.

A fiúknál nagyobb a halandóság

Ezzel szemben Bencsikné Mayer Mónika, aki a Cri Du Chat Batári Társaság vezetőjeként 2001 óta keresi a sorstárs családokat, tapasztalataiból kifolyólag úgy látja: régebbi orvosi anyagokban szerepelt az a szerencsétlen, nem éppen megalapozott mondat, hogy gyakran az 1 éves kort sem élik meg az érintettek.

„Kivétel, ha nagyon komoly társult betegségekkel születnek a gyerekek, ami nem a szindróma szoros velejárója. Mióta a sorstárs családokat keresem, azóta egyetlen kislányt veszítettünk el 1 éves kora körül. Már egy évtizede is problémája volt a Down Alapítványnak, hogy a bentlakásos intézményeiben hogyan oldja meg az együttélést 20-as és az idős, 60-70 éves érintettekkel” – teszi hozzá.

Ha már statisztika, a genetikus szakértő érintőlegesen kitér a nemenkénti megoszlásra is: alapesetben ellenállóbbak a lányok, mint a fiúk. „Egészséges újszülöttek esetén ez az eltolódás nagyjából 1-1,01 a lányok javára, ami érdekes módon a nemi érés időpontjára egyenlítődik ki. Ez azt jelenti, hogy fiúk esetében nagyobb a halandóság, mint a lányoknál” – mondja.

6 fotó megtekintése

Jelenleg a kutatás ott tart, hogy korszerű DNS-vizsgálatokkal arra is fény derülhet, apai vagy anyai oldalról származik a mutációt okozó gaméta, de konkrét gyakoriságra egyelőre nincs válasz.

Így azt sem szögezhetjük le, hogy fiúknál vagy lányoknál gyakoribb a Cri du chat.

„Általában azt szokták mondani, az apai mutációs gyakoriság nagyobb, mint az anyai, mert sokkal több osztódáson mennek keresztül a spermiumsejtek, mire kialakulnak. Következésképp nagyobb a hiba, a deléció kialakulásának esélye is. Tehát ez nem kikerülhető, véletlenszerű esemény” – hangsúlyozza Egyed Balázs.

Amíg a kutatók dolgoznak az érintett családok igyekeznek pozitívan megélni az egyébként küzdelmes mindennapokat. Ennek tanúbizonyítékául láthatók cikkemben a fotók.

Magaslégköri zavarokat keltett a Starship 2023-as robbanása

Magaslégköri zavarokat keltett a Starship 2023-as robbanása

2023. november 18-án a SpaceX kísérleti űreszköze tesztrepülése során nagy magasságban felrobbant, ez pedig ritka, de nem meglepő következményekkel járt.

Lépj szintet a gondoskodásban! (X)

Lépj szintet a gondoskodásban! (X)

Mikor egy kutyát magunk mellé veszünk, megszűnünk csak embernek lenni: gazdikká leszünk, kedvencünknek pedig szeretnénk boldog, kiegyensúlyozott életet biztosítani. Ezt a gondoskodást egy kedvenced igényeihez igazított étrend összeállításával is kifejezheted.

Élve falta fel a piton a másik pitont

Élve falta fel a piton a másik pitont

Először sikerült dokumentálni egy szalagos tigrispiton és egy kockás piton közötti ragadozást.

Nigéria lakóit segíti a magyar missziós orvos

Nigéria lakóit segíti a magyar missziós orvos

Dr. Fodor Réka magyar missziós orvos az évek során több tízezer embernek segített.

2070-re jelentősen nőhet az ember-állat konfliktusok száma

2070-re jelentősen nőhet az ember-állat konfliktusok száma

Míg ma csak elvétve találkozik az ember vadállatokkal a kertjében, néhány évtized múlva már nagy lesz az átfedés az emberi és az állati lakhelyek közt.

National Geographic 2024. szeptemberi címlap

Előfizetés

A nyomtatott magazinra,
12 hónapra

15 900 Ft

Korábbi számok

National Geographic 2010. januári címlapNational Geographic 2010. februári címlapNational Geographic 2010. márciusi címlapNational Geographic 2010. áprilisi címlapNational Geographic 2010. májusi címlapNational Geographic 2010. júniusi címlapNational Geographic 2010. júliusi címlapNational Geographic 2010. augusztusi címlapNational Geographic 2010. szeptemberi címlapNational Geographic 2010. októberi címlapNational Geographic 2010. novemberi címlapNational Geographic 2010. decemberi címlapNational Geographic 2011. januári címlapNational Geographic 2011. februári címlapNational Geographic 2011. márciusi címlapNational Geographic 2011. áprilisi címlapNational Geographic 2011. májusi címlapNational Geographic 2011. júniusi címlapNational Geographic 2011. júliusi címlapNational Geographic 2011. augusztusi címlapNational Geographic 2011. szeptemberi címlapNational Geographic 2011. októberi címlapNational Geographic 2011. novemberi címlapNational Geographic 2011. decemberi címlapNational Geographic 2012. januári címlapNational Geographic 2012. februári címlapNational Geographic 2012. márciusi címlapNational Geographic 2012. áprilisi címlapNational Geographic 2012. májusi címlapNational Geographic 2012. júniusi címlapNational Geographic 2012. júliusi címlapNational Geographic 2012. augusztusi címlapNational Geographic 2012. szeptemberi címlapNational Geographic 2012. októberi címlapNational Geographic 2012. novemberi címlapNational Geographic 2012. decemberi címlapNational Geographic 2013. januári címlapNational Geographic 2013. februári címlapNational Geographic 2013. márciusi címlapNational Geographic 2013. áprilisi címlapNational Geographic 2013. májusi címlapNational Geographic 2013. júniusi címlapNational Geographic 2013. júliusi címlapNational Geographic 2013. augusztusi címlapNational Geographic 2013. szeptemberi címlapNational Geographic 2013. októberi címlapNational Geographic 2013. novemberi címlapNational Geographic 2013. decemberi címlapNational Geographic 2014. januári címlapNational Geographic 2014. februári címlapNational Geographic 2014. márciusi címlapNational Geographic 2014. áprilisi címlapNational Geographic 2014. májusi címlapNational Geographic 2014. júniusi címlapNational Geographic 2014. júliusi címlapNational Geographic 2014. augusztusi címlapNational Geographic 2014. szeptemberi címlapNational Geographic 2014. októberi címlapNational Geographic 2014. novemberi címlapNational Geographic 2014. decemberi címlapNational Geographic 2015. januári címlapNational Geographic 2015. februári címlapNational Geographic 2015. márciusi címlapNational Geographic 2015. áprilisi címlapNational Geographic 2015. májusi címlapNational Geographic 2015. júniusi címlapNational Geographic 2015. júliusi címlapNational Geographic 2015. augusztusi címlapNational Geographic 2015. szeptemberi címlapNational Geographic 2015. októberi címlapNational Geographic 2015. novemberi címlapNational Geographic 2015. decemberi címlapNational Geographic 2016. januári címlapNational Geographic 2016. februári címlapNational Geographic 2016. márciusi címlapNational Geographic 2016. áprilisi címlapNational Geographic 2016. májusi címlapNational Geographic 2016. júniusi címlapNational Geographic 2016. júliusi címlapNational Geographic 2016. augusztusi címlapNational Geographic 2016. szeptemberi címlapNational Geographic 2016. októberi címlapNational Geographic 2016. novemberi címlapNational Geographic 2016. decemberi címlapNational Geographic 2017. januári címlapNational Geographic 2017. februári címlapNational Geographic 2017. márciusi címlapNational Geographic 2017. áprilisi címlapNational Geographic 2017. májusi címlapNational Geographic 2017. júniusi címlapNational Geographic 2017. júliusi címlapNational Geographic 2017. augusztusi címlapNational Geographic 2017. szeptemberi címlapNational Geographic 2017. októberi címlapNational Geographic 2017. novemberi címlapNational Geographic 2017. decemberi címlapNational Geographic 2018. januári címlapNational Geographic 2018. februári címlapNational Geographic 2018. márciusi címlapNational Geographic 2018. áprilisi címlapNational Geographic 2018. májusi címlapNational Geographic 2018. júniusi címlapNational Geographic 2018. júliusi címlapNational Geographic 2018. augusztusi címlapNational Geographic 2018. szeptemberi címlapNational Geographic 2018. októberi címlapNational Geographic 2018. novemberi címlapNational Geographic 2018. decemberi címlapNational Geographic 2019. januári címlapNational Geographic 2019. februári címlapNational Geographic 2019. márciusi címlapNational Geographic 2019. áprilisi címlapNational Geographic 2019. májusi címlapNational Geographic 2019. júniusi címlapNational Geographic 2019. júliusi címlapNational Geographic 2019. augusztusi címlapNational Geographic 2019. szeptemberi címlapNational Geographic 2019. októberi címlapNational Geographic 2019. novemberi címlapNational Geographic 2019. decemberi címlapNational Geographic 2020. januári címlapNational Geographic 2020. februári címlapNational Geographic 2020. márciusi címlapNational Geographic 2020. áprilisi címlapNational Geographic 2020. májusi címlapNational Geographic 2020. júniusi címlapNational Geographic 2020. júliusi címlapNational Geographic 2020. augusztusi címlapNational Geographic 2020. szeptemberi címlapNational Geographic 2020. októberi címlapNational Geographic 2020. novemberi címlapNational Geographic 2020. decemberi címlapNational Geographic 2021. januári címlapNational Geographic 2021. februári címlapNational Geographic 2021. márciusi címlapNational Geographic 2021. áprilisi címlapNational Geographic 2021. májusi címlapNational Geographic 2021. júniusi címlapNational Geographic 2021. júliusi címlapNational Geographic 2021. augusztusi címlapNational Geographic 2021. szeptemberi címlapNational Geographic 2021. októberi címlapNational Geographic 2021. novemberi címlapNational Geographic 2021. decemberi címlapNational Geographic 2022. januári címlapNational Geographic 2022. februári címlapNational Geographic 2022. márciusi címlapNational Geographic 2022. áprilisi címlapNational Geographic 2022. májusi címlapNational Geographic 2022. júniusi címlapNational Geographic 2022. júliusi címlapNational Geographic 2022. augusztusi címlapNational Geographic 2022. szeptemberi címlapNational Geographic 2022. októberi címlapNational Geographic 2022. novemberi címlapNational Geographic 2022. decemberi címlapNational Geographic 2023. januári címlapNational Geographic 2023. februári címlapNational Geographic 2023. márciusi címlapNational Geographic 2023. áprilisi címlapNational Geographic 2023. májusi címlapNational Geographic 2023. júniusi címlapNational Geographic 2023. júliusi címlapNational Geographic 2023. augusztusi címlapNational Geographic 2023. októberi címlapNational Geographic 2023. novemberi címlapNational Geographic 2023. decemberi címlapNational Geographic 2024. januári címlapNational Geographic 2024. februári címlapNational Geographic 2024. márciusi címlapNational Geographic 2024. áprilisi címlapNational Geographic 2024. májusi címlapNational Geographic 2024. júniusi címlapNational Geographic 2024. júliusi címlapNational Geographic 2024. augusztusi címlapNational Geographic 2024. szeptemberi címlap

Hírlevél feliratkozás

Kérjük, erősítsd meg a feliratkozásod az e-mailben kapott linkre kattintva!

Kövess minket