Nigéria lakóit segíti a magyar missziós orvos
Afrika hatalmas kiterjedésű földrésze több tekintetben is elmaradott az európai térséghez képest, főként az egészségügy terén. A fertőző betegségek terjedése, az alapvető egészségügyi ellátás hiánya és az ezekből adódó szenvedések mindennaposak a kontinensen. Mégis vannak, akik nehéz körülmények között a világ egyik legelmaradottabb régiójában vállalják, hogy segítenek. Közéjük tartozik Dr. Fodor Réka magyar missziós orvos, az Afréka Alapítvány társalapítója, az ő története következik.
Dr. Fodor Réka missziós orvos világosan látja a különbségeket az afrikai és az európai viszonyok között. Míg Európában a modern egészségügyi ellátás és infrastruktúra alapvetőnek számít, addig Afrikában – egészen pontosan a nigériai Ifite-Ogwariban és Ogidiben, ahol eddig dolgozott – az orvosok sokszor alapvető gyógyszerek és felszerelések nélkül dolgoznak. Itt nemcsak a betegségekkel kell megküzdeni, hanem az ellátás hiányosságaival, az infrastruktúra szinte teljes hiányával, a katasztrofális közbiztonsággal és az időjárási viszonyokkal is.
„Az orvosi munka itt nem csupán a tudásról szól, hanem a logisztikáról, a gyógyszerek és eszközök beszerzéséről, szállításáról és elosztásáról is. Ha nem tud a szakértő terápiát biztosítani, akkor a beteg belehalhat a betegségébe” – mondja Dr. Fodor Réka, aki több mint egy évtizede évente átlagosan két alkalommal utazik Afrikába, hogy segítsen a helyieknek, miközben Magyarországon, Budapesten háziorvosi praxist visz, és férje, Greguss Sándor tavalyi halála óta egyedül neveli két lányukat.
A missziós orvoslás arcai
Mi készteti arra a magyar orvost, hogy a legszélsőségesebb körülmények ellenére újra és újra Afrikába utazzon, és itt gyógyítsa a betegeket? „Elképesztő érzés, amikor az ember látja a gyerekek mosolyát, amikor megtapasztalja, hogy az apró dolgok is mekkora boldogságot tudnak hozni az életükbe. Amikor meghal egy beteg, a helyiek akkor is képesek hálát adni, mondván, milyen jó, hogy másik tíz beteg viszont meggyógyult. Ez egy más világ, itt másképp gondolkodnak, és boldog vagyok, hogy itt segíthetek.”
Dr. Fodor Réka ugyanakkor a helyi nehézségekről is nyíltan beszél.
Az anyagi források hiánya állandó küzdelem a missziós orvos számára.
Míg Magyarországon egy háziorvosi praxis stabil jövedelmet biztosít, Afrikában a missziós orvoslás során minden forrásért keményen meg kell küzdeni, ezért amikor a Dr. Fodor Réka hazatér Magyarországra, előadásokat tart, adományokat gyűjt, és minden erejével azon dolgozik, hogy finanszírozni tudja a következő misszióit.
Hiszen a misszióhoz nem csupán a repülőjegy árát kell előteremteni, hanem az értékes orvosságét, ami Afrikában szinte elérhetetlen a helyiek számára. A trópusi betegségek, mint a malária, a tífusz, és más, hazánkban szinte ismeretlen betegségek itt mindennaposak.
„A legnagyobb dráma, hogy az embereknek nincs 10 dollárjuk a gyógyszerre. A betegek sokszor végső stádiumban kerülnek hozzám, amikor már szinte lehetetlen megmenteni őket. Pedig a tífusz és a malária gyógyítható, de ha nincs gyógyszer, nem tudok tenni semmit” – magyarázza Dr. Fodor Réka, aki az orvoslás mellett mára az oktatás megszervezésében is aktívan segít a helyieknek.
A kulcs a tudásátadás
A magyar szakember ma már nem csak gyógyít, hanem a jövőért dolgozik. Az Afréka Alapítvány által létrehozott programok keretében helyi egészségügyi dolgozókat képeznek, hogy a közösségek hosszú távon is fenntartható egészségügyi ellátáshoz jussanak.
Nem csak gyógyítani szeretnénk, hanem átadni a tudást, hogy az afrikaiak maguk is képesek legyenek gyógyítani a saját közösségeikben
– mondja.
Az Afréka Alapítvány keretében működő nővérképző programnak és ösztöndíjaknak köszönhetően eddig számos helyi fiatal kapott lehetőséget arra, hogy maga is az egészségügy területén dolgozzon. Ezenkívül a kisiskolás gyerekeknek mindennapi étkezést biztosítanak, ezzel is küzdenek a térségben jellemző éhezés ellen.
„Büszke vagyok rá, hogy az évek során több tízezer embernek segítettem azzal, hogy kezeltem őket, de rá kellett jönnöm, hogy ez önmagában nem elég. Ezért kezdtem el a helyi szerzetesnővérekkel és papokkal együtt megszervezni az oktatást” – magyarázza Dr. Fodor Réka, aki legközelebb októberben tér vissza Afrikába egy újabb missziós útra.
Fáradhatatlan tettvágy
Bár az Afréka Alapítvány munkája már most is számtalan életet mentett meg, Dr. Fodor Réka számára a munka nem ér véget. Továbbra is célja, hogy minél több helyi szakembert képezzenek, és hogy az afrikai közösségek hosszú távon is fenntartható egészségügyi ellátáshoz jussanak.
„Ez egy hosszú út, de hiszem, hogy megéri minden egyes lépést megtenni érte. Afrikában minden egyes életért meg kell küzdeni, ám ez a harc az, ami értelmet ad a munkánknak” – zárja gondolatait.
Az Afréka Alapítvány és Dr. Fodor Réka missziós munkája nemcsak gyógyításról szól, és nem is csak az oktatás szervezéséről, hanem reményt ad az afrikai embereknek. Ki tudja, talán sok éve múlva majd elmondhatjuk, hogy egy magyar orvosnak is köszönhető egy kontinens fejlődése?