Új ruhába öltöznek hazánk hatalmas, ritka madarai

Nyakukat vörös színnel ékesítik ki, és hosszú bajszot is növesztenek.

Már készülnek a nászidőszakra az Alföldön élő túzokok a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság beszámolója szerint. Mint írják, a kakasok megkezdték a részleges vedlést, nyakukon megjelentek az első vörös tollak, bajusztollaik pedig növekedésnek indultak.
A túzoktojók évente csak egyszer, nyáron vedlenek, a kakasok azonban a nyári teljes vedlés mellett a téli időszakban is részleges vedlésen esnek át. Már decembertől elkezdik váltani tollruhájukat: szürke nyaktollazatukat vörösre cserélik, emellett fehér bajusztollakat is növesztenek. Január végén a legtöbb kakasnál már 2-3 centiméteres bajusztollakat láthatunk. A folyamat célja, hogy mire áprilisban elérkezik a dürgés ideje, addigra teljes díszben, pompás nászruhában tetszelegjelek a tojók előtt.
A kakasoknál a bajusztollak egyben kormeghatározó bélyegek is: éveik számával párhuzamosan egyre több bajusztolluk van. A dürgések következtében idővel a nyakuk is megvastagszik, így ebből is következtetni lehet a korukra.
A túzok (Otis tarda) a hazai természetvédelem emblematikus faja, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Körös-Maros Nemzeti Park címerében is ez a faj látható.
Hatalmas termetű madárról van szó, példányai elérhetik akár 16 kilogrammos testtömeget is.
Táplálékában állati és növényi eredetű elemek is találhatók, magvak, levelek, ízeltlábúak és kisemlősök is szerepelnek étlapján. Télen sokszor az őzekhez csapódik, a hó alól kikapart repcét, lucernát fogyasztja. A fiókák eleinte főleg rovarokat esznek, később egyre jelentősebb lesz zöldfogyasztásuk.
A túzok világszerte veszélyeztetett állat, világszerte kevesebb mint 33 ezer példánya él. Elsősorban vadászata, illetve élőhelyei eltűnése miatt került kihalás közeli állapotba. A hazai állomány az 1980-as fogyatkozott meg jelentősen, de a célzott védelmi intézkedéseknek köszönhetően stabilizálódott. Magyarországon fokozottan védett fajnak számít, természetvédelmi értéke 1 millió forint.
A friss adatok szerint hazánkban 1899 túzok található, ami az ezredforduló utáni időszakban az eddigi legnagyobb létszámú magyar állomány. Több mint 45 százalékuk, 863 egyed a Körös-Maros Nemzeti Park területén él, ahol három állománya ismert, egyik a Csanádi pusztákon, a másik a Kis-Sárréten, a harmadik, egyben a legnagyobb létszámú, pedig a Dévaványai-síkon.