Marsrengéseket és becsapódási krátereket hoztak összefüggésbe

Számos olyan becsapódást találtak, amelyeket az InSight szonda mérései alapján marsrengésként is detektáltak, és számos korábbi következtetést újra kell gondolni ezek miatt.

Az InSight marsszonda ugyan már befejezte küldetését, azonban annak ideje alatt mintegy 1300 marsrengést rögzített a szeizmométere. Ezek elemzése még tart, hasonlóan más NASA-küldetésekhez, azok befejezése után még hosszú évekig zajlik a tudományos munka az adatok feldolgozásával. Az InSight által mért marsrengések a Mars belső szerkezetének feltárásában segítik a kutatókat, a rengések terjedése alapján következtetni lehet arra, mi is van a vörös bolygó felszíne alatt.
Két új kutatásban becsapódások szeizmikus jeleit elemezték, számos új felfedezést tettek. A elemzésekről a szakemberek két külön tanulmányt is közzé tettek a Geophysical Research Letters folyóiratban.
A marsrengéseket és egyes becsapódásokat már korábban is összefüggésbe lehetett hozni: a rengés nagyjából meghatározható helyszíne alapján a Mars körül keringő szondák felvételein megtalálták a kérdéses helyen és időben keletkezett új krátereket. Most az egyik elemzésben egy igen izgalmas helyszínen, a Cerberus Fossae hasadékrendszerénél a felszínt elérő becsapódást és egy rengést tudtak összekapcsolni a NASA kutatói.
A Cerberus Fossae területe tektonikailag igen aktív, marsi viszonyok közt persze. A becsapódás maga 1640 kilométerre volt az InSight szondától, és egy 21,5 méteres kráter képződött miatta. Azonban a rengés energiájának adatai alapján a szakemberek nem erre számítottak: a szondához sokkalta közelebbi helyszínt vártak volna.
A marsi kéreg olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek letompítják a becsapódások okozta rengéshullámokat. A kutatók úgy vélik, ez a becsapódás olyan hullámokat keltett, amelyek a bolygó köpenyén keresztül juthattak el az InSight műszeréhez.
Ennek azonban tovagyűrűző hatása is van. A rengés adatai alapján kiszámított mélybeli útvonal arra is alapokat ad, hogy finomítsuk a Mars belső szerkezetéről alkotott modelljeinket. Egyelőre nem világos, hogy egy becsapódásból eredő rengés mi módon volt képes nagy mélységbe jutni.
A feljavított modellek alapján pedig újra kellene számolni a már felmért rengések távolsági adatait is. Más szóval: kissé felforgatta az eredmény azt, amit eddig sikerült megállapítani a Mars belsejéről és a marsrengésekről.
A másik elemzés során gépi tanulás segítségével sikerült az InSight környezetében 123 becsapódás nyomát azonosítani. Ezek valószínűleg abban az időszakban keletkeztek, amíg zajlottak a szonda szeizmikus mérései. A rengések közül azután 49-et tudtak összefüggésbe hozni e becsapódások valamelyikével (ezek egyike a fentebb külön részletezett). Korábban nyolc rengéshez tudtak csak hozzárendelni egy-egy becsapódási helyszínt, azonban maguknak a rengéseknek a jellemzői alapján még 60 olyan volt, amelyről valószínűsíthették a becsapódásos eredetet.
Az így újonnan felismert becsapódásos regések azután már mind alkalmasak arra, hogy segítségükkel a marsi kőzetekben, a kéregben és a köpenyben terjedő rengéshullámokat sokkal jobban megismerjük, megértsük. A becsapódások gyakoriságával kapcsolatban pedig arra jutottak, hogy azok száma 1,6-2,5-szer több, mint eddig gondoltuk a keringő szondák megfigyelései alapján, viszont csak ötödrésze annak, mint amit a rengések jellegéből korábban kikövetkeztettek.
Ezeknek a következtetéseknek pedig arra is hatása lesz, hogy mennyire tekinthető biztonságosnak egy terület a Mars felszínén, mekkora esélye van egy becsapódásnak egy adott ponton. Ennek igazán akkor lesz jelentősége, ha az ember is eljut majd a Marsra.