Gyönyörűen megmunkált, ősi szobrocskákat találtak

Az ébenfából készült leletek igazi ritkaságnak számítanak.





Ritka, 1500 éves figurákból álló leletegyüttest tártak fel az izraeli Negev-sivatagban – számol be az Archaeology Magazine. Az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) csapata tanulmányában azt írja, a tárgyak, amelyekről fotókat is közöltek, új betekintést nyújtanak a korai keresztény közösségek vallásába és kulturális sokszínűségébe.
A régészek az Arad-völgyben található Tel Malḥata településen fedezték fel az öt kis szobrocskát.
A leletek között két gyönyörűen kidolgozott, igazi ritkaságnak számító, ébenfából faragott emberi alak is megtalálható.
A tárgyak Indiából vagy Srí Lankáról érkezhettek a térségbe.
Dr. Noé D. Michael, az IAA munkatársa szerint a felfedezés példátlan, az ilyen, afrikai arcvonásokkal rendelkező ébenfa figurák jelenléte pedig rávilágít Tel Malḥata kulturális kereszteződésként betöltött szerepére a római-bizánci időszakban.
Az egyik figura egy finoman megmunkált, mindössze 1,5 centiméter magas női fej, a másik pedig egy hosszú hajú, kinyújtott karú férfi mellszobra. Mindkettőn lyukak találhatók, tehát valószínűleg medálként használták őket, talán az ősökre való utalásként, esetleg az identitás vagy hagyományok jelzéseként.
A tárgyak egy sírból kerültek elő, és ugyan ebben nem találtak egyértelmű keresztény szimbólumokat, a holttestek háton fekvő, fejükkel nyugat felé fordított pozíciója megegyezik a korszak keresztény rítusaival. A 3. és 8. század közötti temetőben főként keresztény sírok fekszenek, igaz, pogány, valamint korai iszlám hagyományokat követő nyughelyek is akadnak. Érdekes módon zsidó sírokat nem észleltek.
Az ébenfából készült figurákat őrző sír egy 20-40 éves nő, illetve egy 6-8 éves gyermek számára készültek. A két test egymás mellett helyezkedett el, a közös temetkezés miatt elképzelhető, hogy anya-gyermek kapcsolat állt fenn közöttük. Ez megerősíteni, hogy a szobrocskáknak családi jelentőségük volt.