NG ösztöndíjas magyar kutató
A National Geographic Society (Nemzeti Földrajzi Társaság) fennállása óta több mint ötezer kutatási programot és expedíciót támogatott.
Fotó: natgeotv
2010-ben Washingtonban, a National Geographic Fiatal Ösztöndíjasai programjának nyertesei között elhangzott Takács Zoltán herpetológus neve is. A magyar kutató az ösztöndíj elnyerésével 10 000 USD (kb. 2,3 millió forint) támogatást kapott a kígyóméreg gyógyító hatásának további vizsgálatára.
Takács Zoltán kutatói pályafutása 1998-ban indult. Első útja Vietnámba vezetett, és azóta minden évben 3-4 hónapot tölt a trópusokon. Eddig 133 országban járt és túlélt háborúkat, kígyómarásokat, baleseteket. Kígyó hétszer marta meg, ám a kutató túlélte, és továbbra sem adja föl az állati mérgek tanulmányozását. Bebizonyította, hogy a természet gyilkos fegyverei életmentő anyagok tucatjait tartalmazzák, alkalmasak a magas vérnyomás, a szívroham, a cukorbetegség kezelésére és hasznosak a rákos megbetegedések gyógyításában.
Takács Zoltán és kutatócsapata hosszú ideje egy szisztematikus „toxin leltár” elkészítésén dolgozik. A Chichagói Egyetemen létrehozott egy méreggyűjteményt, melynek tanulmányozása segítheti az orvostudományt újabb gyógyszerek kifejlesztésében.
A herpetológus felvilágosító munkát is végez azokon a vidékeken, ahol a mérges kígyók a legnagyobb veszélyben vannak. Felhívja az ott élők figyelmét arra, hogy a kígyóméreg orvosi szempontból nélkülözhetetlen. Az állati mérgek, köztük a kígyóméreg rendkívül speciális, célzottan ható anyag, nemcsak ölni, de gyógyítani is képes.
A mérgező állatok úgy ökológia, mint az orvostudomány szempontjából felbecsülhetetlen értéket képviselnek. Ennek ellenére évente világszerte több százezer tonnányit ejtenek el és adnak el belőlük, ráadásul az élőhelyük (főleg korallzátonyok, trópusi esőerdők) egyre zsugorodik. Könnyen meglehet, hogy a kígyók, és más állatok által termelt, mintegy 20 millió különféle toxin eltűnhet a Földről, mielőtt a tudósok felfedeznék és az emberiség szolgálatába állítanák őket. Takács Zoltán, a magyar származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő kutató sokat tesz azért, hogy mindez ne következzen be.