Infrateleszkópot juttatott az űrbe a NASA
Orbitális, azaz Föld körüli pályára állt hétfő reggel az az új műhold, amelyet az Amerikai Űrkutatási Hivatal, a NASA lőtt fel egy Delta hordozórakéta segítségével. Többszöri halasztás után végre feljutott tehát a világűrbe az az infrateleszkóp, a "Space Infrared Telescope Facility" (SIRTF), amelynek a feladata az univerzum „hőtérképének” elkészítése.
A teleszkópot a NASA egy tűzoltó éjjellátó felszereléséhez hasonlította, amely arra hivatott, hogy a tűzfészkeket, illetve az emberi szemmel nem érzékelhető hősugárzást észlelje. Persze az univerzumban nemcsak a túlzottan meleg, hanem a túlzottan hideg objektumokat is csak „hőtávcsővel” lehet észlelni. A nagyon távoli, a nagyon hideg vagy a ködbe burkolózó csillagokat normál teleszkópokkal nem képesek a tudósok vizsgálni, ezért folyamodnak az infravörös technikához. A SIRTF-től ennek megfelelően „új és érdekes” felfedezéseket árnak a kutatók.
A SIRTF egyébként a negyedik nagy űrobszervatórium, amelyet a NASA juttatott fel az űrbe: a Hubble teleszkóp a normális, hagyományos optikára alapozódik elsősorban, vagyis a „látható univerzumot” figyeli meg. A Chandrának elkeresztelt műhold a röntgensugárzást méri, a Compton nevű szerkezet pedig a gammasugárzást észleli.