Meghalt a XX. század egyik nagy felfedezője
Kilencvenhárom éves korában, egy angliai kórházban halt meg a huszadik század egyik legnagyobb felfedezője, Sir Wilfred Thesiger. Az Oxfordban tanult „kalandor” élete nagy részét távoli, elhagyatott és elérhetetlennek tűnő vidékeken töltötte – írja róla a BBC.
A brit felfedező otthont teremtett magának Kenyában is, az afrikai ország északi felében, ahol informálisan adoptált egy fiút, Lawit, a Samburu törzs tagját, illetve annak kiterjedt családját.
Thesiger Afrikában született, majd az angol elitképzés legkifinomultabb és leghíresebb „tanodáinak” padjait koptatta Etonban és Oxfordban. Ezután elindult első útjára, amely természetesen Afrikába vezetett. 1934-ben a Szudánban vállalt politikai szerepet, a távoli Kutum tartományban, ahol egy összetákolt kunyhóban lakott. Itt lett belőle a sivatag szerelmese.
Persze nemcsak Afrikába, és nemcsak sivatagokba utazott szívesen. Sokszor tett felfedezőutakat a Hindukusban, Ázsiában, a mai Pakisztán, Afganisztán és India vidékén, a földkerekség egyik legmagasabb hegységében.
Élményeit számos írásban rögzítette, s ezzel szinte iskolát teremtett az utazási szakírók között, többek között Colin Thubronra és Paul Theroux-ra hatottak művei. Wilfred Thesigert 1995-ben lovaggá ütötték, és elnyerte a „Sir” címet.