Győztek az óceánok – betiltották a haditengerészeti szonárteszteket
Súlyos vereséget szenvedett egy szövetségi bíróságon az amerikai haditengerészet: egy bírónő úgy ítélte meg, hogy a világtengerek épsége többet ér, mint az amerikai nemzetbiztonság, és megtiltotta a szonártesztek alkalmazását a Csendes-óceán jelentős részén. A szonárok alkalmazásával, hanghullámok kibocsátásával, és visszaverődésük elemzésével derítik fel a hadihajók a víz alatti objektumokat, például a tengeralattjárókat. A szonárok által kibocsátott hang erőssége egy induló űrhajó zajszintjét éri el, márpedig ez károsítja a tengerek élővilágát, veszélyezteti a bálnákat és a delfineket egyaránt, megzavarja ugyanis tájékozódási érzékeiket.
A tesztek egyébént nemcsak a tengeri emlősöket, a cetféléket károsítják: számos halfajnak is ártanak. Éppen ezért ez a tevékenység sérti az állatvédelmi törvényeket – állapította meg Elizabeth Laporte, a San Francisco-i kerületi bíróság bírónője.
Ugyanakkor a csendes-óceáni térség egyes – halban szegény – régióiban továbbra is engedélyeznék a szonárteszteket. Környezetvédők mindenesetre máris győzelemként könyvelték el az ítéletet, olyan győzelemként, ahol az óceánok a nyertesek – írja a német Der Spiegel.
Az amerikai haditengerészet és a környezetvédelmi aktivisták immár több mint egy évtizede küzdenek egymással: a haditengerészet ugyanis a hatalmas erejű hanghullámokkal tengeralattjárókat akar felderíteni. A hadihajókat 18 hangszóróval szerelték fel, amelyek 215 decibeles zajszintet képesek generálni, amelyek több száz kilométerre hatolhatnak el az óceánokban. Az amerikai haditengerészet tervei szerint a világtengerek 75 százalékát kellene átfésülniük a saját hadihajóik védelmében.
Az állatvédők azonban azzal érvelnek, hogy a tengeri emlősök tájékozódási képességeit megzavarják a szonárok, sőt agyukban és fülükben halálos belső vérzések is keletkezhetnek. De még ha nem is történik szervi elváltozás, a bálnák és a delfinek táplálkozása így is jelentősen megnehezülhet.
A bírónő határozata szerint csak a Csendes-óceánon a vízfelszín 40 százalékán válna tilossá a szonárok használata. A bírónő ugyanakkor hozzátette, hogy betekintett bizalmas Pentagon-dokumentumokba, és ezek alapján igazoltnak látja a szonárok használatát egyes esetekben. Ez a technika ugyanis lehetővé teszi a különösen halk járású Diesel-tengeralattjárók észlelését, márpedig ilyen eszközökkel Oroszország és más nemzetek is rendelkeznek.
Az, hogy végül sikerül-e a bírónőnek az ítéletet végrehajtatnia, továbbra is kétséges. A haditengerészet ugyanis máris lobbizik az amerikai kongresszusnál, hogy változtassák meg az állatvédelmi törvényeket, és tegyék lehetővé a szonárteszteket.