Magyar diákok egyedülálló aszteroida megfigyelése
Magyar középiskolásoknak először sikerült megpillantaniuk földközeli pályán haladó aszteroidát: a felfedezést az amatőr csillagászok egyszerű távcsővel, gépi segítség nélkül tették, ami igen ritkán fordul elő a csillagászi gyakorlatban.
A fiatalok egy, az égbolt figyelésére programozott automata számítógépes keresőrendszert előztek meg a felfedezéssel a horvátországi Visnjanban – számolt be róla az MTI-nek Korcsmáros Tamás a Kutató Diákok Országos Szövetségének ügyvezető elnöke.
Az augusztusi horvátországi csillagásztáboron résztvevő diákok az aszteroida pályáját egy mallorcai csillagászállomással együtt, két helyről tett megfigyelés alapján határozták meg.
Az aszteroidák a Naprendszerben keringő, néhány 10 méter és néhány száz kilométer között változó átmérőjű kisbolygók, számuk mintegy 40-50 ezer. A legtöbb közülük a Mars és a Jupiter közötti sávban található, ám gyakran kerülnek földközeli pályára is. A kisebb méretűek akár 100-400 ezer kilométerre is megközelíthetik bolygónkat, ami igen kis távolságnak számít.
Észlelésük rádió- és optikai távcsővel igen nehézkes, hisz többségük halvány. A 90-es évek óta működik több automata számítógépes rendszer, amelyek egyike az 1998 és 2001 között 657 földközeli és mintegy 100 ezer távolabbi aszteroidát észlelt.
A fiatalokat a Kutató Diákok Országos Szövetsége delegálta a nemzetközi táborba. A hét éve működő szövetség tehetséges magyar középiskolás diákoknak teremt lehetőséget a tudományos kutatásra. A különféle tudományterületeken működő mintegy ötezer tudós diákot hétszáz mentor – kutatók, akadémikusok, intézetvezetők – segíti a munkában; a fiatalok évente több tudományos konferencián ismertethetik kutatási eredményeiket, illetve hazai és külföldi táborokban vehetnek részt.