A lottó ötösnél nagyobb valószínűséggel közelít egy aszteroida
Brit és amerikai csillagászok augusztus vége óta figyelnek egy aszteroidát, amelynek csekély, bár a lottó ötösnél jóval nagyobb esélye van arra, hogy 2014. márciusában a Földnek ütközzön.
Az óriássziklát a Socorro-ban (USA, Új-Mexikó) működő Lincoln Földközeli Aszteroida Program (Lincoln Near Earth Asteroid Research Program – LINEAR) kutatói észlelték először augusztus 24-én, és megfigyelésüket jelentették az aszteroida és üstökös megfigyelésben klíringházként működő massachusetts-i kisbolygó központnak (Minor Planet Center). Az égitestet 2003 QQ47 kóddal jegyezték be.
A becsapódás 48-szor valószínűbb, mint a lottó ötös
A brit „Near Earth Objects Information Centre” csillagászai által az elmúlt hét napban elvégzett 51 pályamérés szerint jelenleg 1 a 909 000-hez az esélye annak, hogy a kozmikus szikla 2014 március 21-én becsapódik a Földbe – adta hírül a londoni rádió. (A lottó ötös valószínűsége 1: 43.949.268, azaz az aszteroida becsapódásának esélye jóval nagyobb.)
A BBC-nek nyilatkozó szakértők siettek leszögezni, hogy a további méréssekkel valószínűleg teljesen kizárható lesz az ütközés veszélye. Az aszteroida az elkövetkező két hónapban a Földről jól megfigyelhető lesz, és a kutatók folyamatos megfigyelés alatt tartják az aszteroida pályájának pontos meghatározása végett.
A brit szakértők szerint van realitásalapja azoknak az utóbbi években készült tudományos-fantasztikus filmeknek, amelyekben különböző robbantásos módszerekkel próbálnak eltéríteni Föld felé tartó pályájukról aszteroidákat.
Tízes skálán egyes riasztási fokozatot kapott
Az aszteroidát egyes fokozattal felvették a tízfokozatú torinói skálára, amely azt mutatja, hogy a megfigyelt égitestek mekkora kockázatot jelentenek a Földre. A tízes fokozat a globális időjárási katasztrófával járó becsapódás teljes bizonyosságát jelzi. Az egyes fokozatú objektumokat a hivatalos meghatározás szerint „indokolt gondosan figyelni”.
Az eddigi adatok szerint a 2003 QQ47 1, 2 kilométer átmérőjű, vagyis mintegy a tizede annak az égitestnek, amelynek becsapódása a jelenlegi tudományos vélekedések szerint 65 millió évvel ezelőtt véget vetett a dinoszauruszok uralkodásának a Földön.
Becsapodása 20 millió atombomba hatásával egyenértékű
Az aszteroida 30 kilométeres másodpercenkénti sebességgel halad; súlya 2, 6 milliárd tonna lehet. Becsapódása 350 milliárd tonna TNT robbanóerejével egyenértékű detonációt jelent, vagy a hirosimai atombomba 20 milliószoros hatását okozná – ez elvben egy egész kontinenst feldúlhat.
A Naprendszerben a legtöbb aszteroida a Földtől biztonságos távolságban, a Mars és a Jupiter között kering. Előfordul azonban, hogy a nagybolygók gravitációs hatása megzavarja keringésüket, és ilyenkor elsodródnak a Föld szomszédságába.