Mennyire reálisak az aszteroidabecsapodás miatti aggodalmak?
Ismét felfedeztek a csillagászok egy aszteroidát, amely veszélyeztetheti a Földet. Sőt, már a lehetséges ütközés időpontját is kiszámolták: eszerint 2014. március 21-én ütközhetne össze bolygónk az aszteroidával. Sárneczky Krisztián, a Szegedi Csillagvizsgáló munkatársa szerint, még vajmi keveset tudunk az újonnan felfedezett égitestről.
A mostani számítások szerint a becsapódás esélye mindössze egy a 909 ezerhez. Mit jelent ez egészen pontosan?
Tulajdonképpen a mondatban nem is az egy a 909 ezerhez a lényeg, hanem a mostani számítások szerinti szavak, ugyanis egy olyan égitestről beszélünk, amelyet alig egy hete fedeztek föl, ez azt jelenti, hogy a mozgását, azt egy hete követjük. Egy ilyen kisbolygó, konkrétan ez a kisbolygó kicsit több mint egy év alatt kerüli meg a napot, ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy pontosan megismerjük a mozgását a naprendszerben, és ezáltal pontosan meg tudjuk mondani azt, hogy a Föld helyzetéhez viszonyítva milyen lesz a kisbolygó helyzete egy adott jövőbeli dátumban, ehhez legalább három hónapig megfigyelés alatt kell tartani ezt az égitestet.
Ha ennyire sok ismeretlenes még ez az egyenlet, akkor az angolok ezt miért hozták nyilvánosságra egyáltalán, hogy esetleg létezhet majd valamikor egy ilyen jellegű veszély?
A szakemberek nem úgy bocsátották nyilvánosságra, hogy itt bármi komoly félelemnek kellene lennie. Itt inkább egy kicsit mindig a híreket továbbadók raknak bele egy kis szenzációt, és fogalmazzák át. Hogy miért kerülne az ilyen a napvilágra, hogy a tudósok miért adják ezeket a híreket ki, mikor most már az elmúlt évek tapasztalatai alapján már tudják, hogy általában bizonyos források felfújják az ilyen híreket. Azok a honlapok, ahol ezeket az adatokat közzé teszik ugyanis, ezek a kutatások teljesen nyilvánosak, bárki hozzáférhet. Sőt tulajdonképpen bárki, akinek egy egyszerű amatőr csillagászati felszerelése van, követheti ezeket az égitesteket manapság. Ezeken a honlapokon megjelennek ezek az adatok, és inkább kiadnak egy hivatalos közleményt, hogy esetleg valami történhet, mint hogy ezen a honlapon valaki megtalálja, és elkezdjen kombinálni, hogy mik is történhetnek.
Ugyan valószínű, hogy 2014-ben elkerüli majd a Föld az ütközést ezzel az aszteroidával, ugyanakkor az köztudomású, hogy korábban nem mindig volt ilyen szerencsés a Föld-bolygó.
Igen, ez egy természeti veszély, amit azért érzünk ennyire fenyegetőnek, mert hogy egyrészt a világűrből jön, ami misztikus dolog, mert azt nem nagyon látjuk, holott valóban, amióta a Föld létezik, azóta ki van téve ezeknek az égitesteknek a bombázásának. Ismerünk a Földön meteorit-krátereket, nem is piciket, ismerünk nagyon-nagyokat is, igaz, hogy ezek mindegyike több millió, több tízmillió vagy több százmillió éves, ez, hogy úgy mondjam, hozzá tartozik a földi léthez.
Amennyiben mégis a Föld felé közelítene egy aszteroida, a tudománynak és a technikának a mai színvonalán, mai fejlettségén mennyi az esély, hogy sikerülne egy ilyen katasztrófát elhárítani?
Itt a kulcskérdés az idő. Ugyanis minél előbb meg kell találni az égitestet, hogy ki tudjuk dolgozni, hogy hogyan lehet megközelíteni, oda tudjuk szállítani azokat az eszközöket, amelyek eltéríthetik a pályájáról, ezt az egész eltérítést meg tudjuk valósítani, a technológia adott erre. Kutatási célokkal már szállt le ember készítette űreszköz ilyen kisbolygón, tehát elvileg eszközöket el tudunk juttatni ezen égitestek közelébe. Akár egy hajtóművet rá tudunk telepíteni, egy atombombát el tudunk vinni a közelbe, az tény, hogy ilyet senki még nem próbált. Nem tudjuk, hogy miként sikerülne, de úgy gondolom, hogy a technológia az rendelkezésre áll, hogy megtegyük a megfelelő óvintézkedéseket.
Forrás: Radio.hu (Szonda) >>
A National Geographic Online cikke az aszteroidaveszélyről>>