Klímaváltozási kísérlet – segítsen Ön is!
A világ eddigi legnagyobb szabású klímaváltozási modellkísérletét szeretnék végrehajtani Nagy-Britanniában. A hőmérséklet emelkedését szimuláló vizsgálat célja az, hogy a tudósok megállapíthassák, hogyan alakul majd a Föld jövője a XXI. század során.
A világ bármely pontján lévő számítógép-felhasználók csatlakozhatnak az akcióhoz – írja a BBC. Ehhez mindössze egy file-t kell letölteniük egy website-ról, a www.climateprediction.net-ről. A kísérlet hasonlóan működik majd, mint a Földön kívüli élet felkutatására szolgáló SETI-program. (A SETI lényege az, hogy számítógépeink „szabad idejében”, vagyis amikor nem használjuk, a nemzetközi együttműködés nyomán kialakított program rendelkezésére bocsátjuk a PC kapacitásait, és a gép ekkor keresi a világűrből érkező jelek között az értelmes lények szabályos vagy rendszertelen híradására, szándékos vagy véletlenül eljuttatott információira utaló szignálokat.)
A klímaváltozási projekt szervezői igyekeznek megakadályozni, hogy a climateprediction.net révén vírusok terjedjenek el a világhálón. Tökéletes garanciát persze nem tudnak adni, de törekednek a minél jobb biztonsági megoldásokra – derül ki a tudósításokból.
A mostani projekt a szervezők szerint a világ legnagyobb éghajlat-változási kísérlete. Azt remélik a vizsgálattól, hogy sokkal biztosabban lesznek képesek előrejelezni a változásokat, illetve a jövőt, legalábbis a XXI. századra nézve. A kísérlet szeptember 12-én a londoni Science Museumban (Tudományos Múzeum) és a British Association salfordi tudományos fesztiválján indul majd egyszerre.
Mindez az oxfordi és a readingi egyetemek közös munkája révén valósulhat meg, de részt vesz a kutatásban többek között az Open University, a Rutherford Appleton Laboratórium és egy szoftvercég, a Tessella Support Services. A szoftvercég által kifejlesztett program Windows-alapú – közölte a BBC.
A klímaváltozási projekt több szcenáriót (lehetséges forgatókönyvet) futtat le a számítógépeken. Elsősorban a széndioxid levegőben lévő mennyisége tűnik a szervezők szerint a legfontosabbnak az éghajlat megváltozása szempontjából. Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozzák, hogy eredményeik csak közelítő jellegűek lehetnek, annyira kiszámíthatatlan az időjárás a tudomány jelenlegi állása szerint.
A tudósok azért hagyatkoznak a nagyközönség segítségére, mert túl sok forgatókönyvet vázoltak fel ahhoz, hogy saját számítógépeiken futtassák le azokat. A kutatások egyik sarokpontja egyébként az, hogy mennyire befolyásolja az emberi tevékenység az éghajlatot – magyarázta egy oxfordi professzor a BBC-nek.