Óriáscsillag bolygókat nyelt el
Egy óriáscsillag három bolygót falt fel szépen egymás után, és a lakomát az ausztrál University of Sydney kutatóinak sikerült lekapniuk.
A V838 Monocerotis névre hallgató óriáscsillag 20 ezer fényévre található a Földtől. 2002 januárjában átmenetileg a legragyogóbb csillaggá vált a Tejútrendszerben, 600 ezerszer fényesebbé, mint a Nap. A jelenséget akkor a tudósok egy esetleges nova kitöréssel magyarázták – írja a New Scientist brit tudományos lap.
Egymásután hármat?
Ezután az óriáscsillag fényessége fokozatosan csökkent, ám február elején ismét egyre ragyogóbb lett. A fényesség márciusban újra megismétlődött.
A jelenség újabb vizsgálata után ausztrál tudósok már úgy vélekednek, hogy valószínűleg egy vörös óriás kitágulásáról van szó, amely három, relatíve masszív bolygót beszippantott szép sorjában. Az első és a harmadik elnyelés között két hónap telt el.
Hogy mind három esetben hasonló esemény okozhatta a fényességet, a tudósok azzal magyarázzák, hogy mindenegyes fényességi csúcsot egy kisebb csúcs előzött meg, azaz a jelenség mindhárom esetben ugyanúgy zajlott. Az adatok nagy mennyiségű lítium és bárium jelenlétét is mutatják, ami a csillagászok szerint szintén azt a feltételezést erősíti meg, hogy a csillag bolygót kebelezett be.
Ha Napunk vörös óriássá válik…
A jelenlegi szimulációs modellek szerint, ha a mi Napunk vörös óriássá válik, körülbelül egy milliárd év múlva, valószínűleg a Vénuszt és a Merkúrt fogja bekebelezni. A Föld sorsa egyelőre kérdéses, egyes modellek szerint bolygónk szintén erre a sorsra jut majd.
Bár az ausztrál tudósok szerint megfigyelésük minden részlete arra vall, hogy egy óriáscsillag nyelt el bolygókat, más csillagászok ebbe kételkednek, és a szokatlan fényességet két csillag ütközésével magyarázzák.
A kutatók az ausztrál csillagászok társaságának havi lapjában (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society) teszik közzé megfigyelésüket.