Októberben indul az első emberi űrmisszió Kínából?
Kína első, személyzettel is rendelkező űrhajóját akár a jövő hónapban is fellőhetik – írja a The New York Times.
A kilövés helyszíne a Pekingtől, a fővárostól igen távol, az ország északnyugati részében kerülhet sor. Az űrhajón minden bizonnyal egyetlen asztronauta utazik majd. További részleteket nem árult el a kínai weboldal, a People’s Daily internetes változata az indulás időpontjáról.
A The New York Times szerint a kínai űrprogram illetékesei korábban úgy nyilatkoztak, hogy az első emberi űrutazásra csak 2004-ben kerülhet sor a távol-keleti ország űrjárművein. Az erre a célra kifejlesztett űrhajó a Shenzhou-5 (Sencsu-5) nevet viseli egyébként. Az előzetes tervek szerint, illetve a már idézett kínai weboldal közlése alapján gyanítható, hogy az első kínai emberi űrutazás 24 órán át fog tartani.
Amerikai megfigyelők szerint immár bármelyik pillanatban elképzelhető, hogy kínai űrhajósok lépjenek ki a világűrbe.
Hasonlóságok
A The New York Times egyébként hasonlóságokat vél felfedezni a mostani kínai űrprogram és a hatvanas évekbeli szovjet-amerikai vetélkedés között, amely az űr „meghódításáról” szólt. A kínai projekt ugyanis hasonlóan titkos, ugyancsak katonai szempontok vezérlik, továbbá a nemzeti-nacionalista hangulatkeltés eszközéül szolgál, akárcsak négy évtizeddel ezelőtt a világ (két) másik felén.
A People’s Daily tudósítása szerint a Shenzhou-5 egy Long March 2F elnevezésű rakéta segítségével juthat Föld körüli pályára. (a Long March a Mao-féle „hosszú menetelésre” utal, amely tulajdonképpen a kínai polgárháború idején a vörösök menekülését jelentette, ám ez a menekülés később katonai győzelmekbe fordult át, s végül a kommunista hatalomátvétel egyik megalapozója lett).
Az első kínai emberi űrmisszió indítási helyszíne a Jiuquan (Csiu-kvan) Indítóközpont lesz, Ganszu tartományban. Az űrhajó várhatóan ugyanott ér majd földet, ahol a korábbi kínai hordozóeszközök: Belső-Mongóliában (amely Kína északi részén található). Bár a Shenzhou-5 akár három ember szállítására is alkalmas, a források szerint minden bizonnyal csak egyetlen pilóta irányítja majd az első távol-keleti űrhajót. A Shenzhou-5-nek egyébként három modulja lesz: az egyik, az orbitális modul tudományos felszereléseket visz magával, a legénységi kabin az űrhajós(ok) szállítására szolgál, a szervizegység pedig napelemeket, egyéb berendezéseket és rakétahajtóműveket tartalmaz.
Az első űrhajós, Gagarin
A világ első űrhajósa Jurij Gagarin volt. Ő 1934. március 9-én született Moszkva környékén. 1955-ben csatlakozott a szovjet légierőhöz. 1959-ben kezdte meg a tréninget ahhoz, hogy űrhajós lehessen. Az űrhajó, amelyen 1961. április 12-én először lépett ki a világűrbe, a Vosztok-1 nevet viselte. A Vosztok-1 27, 4 ezer kilométer/óra sebességgel keringett a Föld körül. A repülés 108 percig tartott, a visszatérést számítógép vezérelte. Gagarin nem a kabinjában érkezett a Földre, hanem kiugrott belőle egy ejtőernyővel. 1968. március 27-én vesztette életét egy repülőszerencsétlenségben.
Az első amerikai űrhajósok
Az első amerikai űrhajós Alan Shepard volt, ő jutott először az űrbe 1961-ben, Gagarin után nem sokkal, de utazása csupán néhány percig tartott. Utána következett John Glenn – az első amerikai, aki megkerülte a Földet. Glenn 1962-ben három fordulatot tett bolygónk körül és később 77 évesen, 1998-ban újra a világűrbe emelkedett a Discovery űrsikló fedélzetén, az STS-95 projekt keretében. Egyébként Shepard is repült később: ő az Apollo XIV missziójával a Holdra is eljutott. Glenn később politikai pályára lépett: 1974 és 1998 között Ohio állam szenátora volt, és kétszer is hiába próbálkozott a Demokrata Párt elnökjelöltségének megszerzésére, ez a kísérlete sem 1984-ben, sem 1988-ban nem sikerült.