A Himalája kilencszer idősebb, mint ahogy azt gondolták
A korábbi feltételezésekkel ellentétben, elképzelhető, hogy a Himalája hegység nem 50 millió, hanem 450-500 millió éves.
Korábban a Himalája korát 50 millió évre tették a tudósok, és keletkezését India és Ázsia összeütközésével magyarázták. A korábbi feltételezések szerint a két földrész különbözõ tektonikai lemezeken utazva 40-60 millió évvel ezelõtt találkozott, és a Föld kérgét összegyűrve létrehozták a magasra szárnyaló Himaláját és az óriási Tibeti-fennsíkot.
A Nature magazin legfrissebb számában azonban George Gehrels, a University of Arizona kutatója és kollégái azt állítják, hogy a gyűrthegység elképzelhető, hogy kilencszer idősebb, mint ahogy ezt eddig gondolták. Számításaik szerint a világ legmagasabb hegységének kora meghaladhatja a 450 millió évet is.
Ázsia és India nem csak egyszer ütközött
A kutatók úgy vélik, hogy Ázsia és Indiai 50 millió évvel ezelőtti összeütközése előtt már hegyvonulat állt a Himalája helyén. Erre utalnak a kőzettani vizsgálatok: egyrészt gránitban található radioaktív urániumból, másrészt cirkon szemcsékből igyekeztek pontosítani a Himalája korát. A radioaktív uránium és tórium előfordulása alapján az amerikai tudósok 450-500 millió évre teszik a hegység életkorát.
A feltételezések szerint Ázsia és India először 450-500 millió évvel ezelőtt ütköztek, amelynek eredménye egy gyűrthegység volt. Később, eddig nem ismert oknál fogva India visszahúzódott, majd 55 millió évvel ezelőtt újra előretört és újra ütközött Ázsiával. A Himalájával kapcsolatban egyébként további lemeztektonikai rejtély, hogy hogyan magyarázható, hogy Himalája és Tibet még mindig emelkedik, hosszú idővel azután, hogy India és Ázsia egybeforrt.