Észlelték a Földhöz legközelebb jutó aszteroidát
Egy kisebb ház nagyságát érte el az az aszteroida, amely néhány nappal ezelőtt, szeptember 27-én 88 ezer kilométeres távolságban száguldott el a Föld mellett. Ez volt az űrkutatás történetében a Földhöz legközelebb jutó természetes képződmény, amelyet a csillagászok egyáltalán regisztrálni tudtak. Az aszteroida közelségére jellemző, hogy a kommunikációs műholdak 42 ezer kilométerre keringenek bolygónk körül - írja a New Scientist internetes honlapja.
A fantáziadúsan 2003 SQ222-nek elkeresztelt aszteroidát csupán szeptember 28-án észlelte először az amerikai Lowell Obszervatórium földközeli objektumokat kereső programja. Ekkor tehát az égitest már ismét távolódóban volt a Földtől, és nem is a pályájának hozzánk legközelebb eső részén járt.
Egy amatőr csillagásznak, a brit Peter Birtwhistle-nek 29-én sikerült felvételt készítenie az aszteroidáról, és ez szolgáltatott adatokat a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központban dolgozó Brian Marsdennek, aki kiszámolta az objektum pályáját. Marsden szerint az aszteroida a földi évhez képest 1, 85-ször hosszabb keringési idejű pályán mozog, és az égitest kisebb mint tíz méter átmérőjű. A 2003 SQ222 tehát túl kicsi ahhoz, hogy veszélyt jelenthessen bolygónkra, ugyanakkor látványos fellobbanást produkálna, ha a Föld légkörébe belépne.