Az ember, aki ”megmérte” a Mount Everestet
Az ember, aki az 1800-as évek közepén kiszámolta, hogy a Mount Everest a világ legmagasabb csúcsa, soha nem járt a tetején, csak úgy mint George Everest, a hegy névadója sem.
1852-ben, az angolok által uralt Indiában, egy fiatal férfi rontott Dehra Dun északi hegyi városka irodájában és főnökének bejelentette: „Uram felfedeztem, a világ legmagasabb hegyét!”
Négy év fáradságos matematikai kalkuláció után, Radhanath Sickdhar meghatározta a Himalája egyik jeges csúcsának, a XV. számú csúcsnak a magasságát.
A csúcs, amelyet később Sir George Everestről, India fő geodétájáról neveztek el, 8.840 méter magasan állott.
Sickhard neve a névetelenség homályába veszett, még az indiaiak többsége sem ismeri. Az indiai kormány által szponzorált, India feltérképezésének 200. évfordulója alkalmából rendezett londoni kiállítás azonban megemlékezik az ifjú matemetikai tehetségről.
200 éve kezdtek hozzá India feltérképezéséhez
Az indiai szubkontionens feltérképezése 1802-ben Madrasban kezdődött, egy brit katonatiszt, William Lambton irányításával. A felmérésbe többezer indiait vontak be, és a kezdeményezés a Nagy Trigonometriai Felmérés nevet kapta. A hatalmas munka alatt rengetegen haltak meg, a fő ellenségek a tigrisek és a malária volt.
A 39 éves Sickdhart nemes egyszerűséggel csak „számító gépnek” hívták, mivel a résztvevők által összegyűjtött adatok rendszerezésén dolgozott, majd azok alapján bizonyos megállapításokat vont le. Matematikai zseninek tartották, még George Everest is ritka tehetségnek nevezte. Legnagyobb érdeme a fénytörés jelenségének alkalmazása volt számításai során.
Sem Everest, sem Sickdhar nem járt soha a világ legmagasabb csúcsán
Mint George Everest, Sickdhar sem látta sohasem a világ legmagasabb pontját. Először 1847-ben merült fel, hogy a hegy lehet a világ legmagasabb pontja. Ezt Darjeeling közeléből tett megfigyelések alapján állították geodéták.
A következő három évben más pontokról is végeztek megfigyeléseket. A végső bejelentésig 1856-ig várni kellett, amikorra Sickdhar kalkulációit újabb mérésekkel is megerősítették.
Sickdhar Kalkuttában született 1813 októberében, matematikát és angol nyelvet tanult. Munkamániás volt, soha nem nősült meg, egész életét a matematikai kalkulációknak szánta.
A Mount Everest 10 métert növekedett azóta
A Mount Everest Sickdhar kalkulációi óta még egy kicsit nőtt: 1955-ben nyolc métert „emelkedett”, így 8.848 méterként került be a földraj könyvekbe.
Újabb mérések alapján két méterrel ismét nőtt 1999-re. A világ legmagasabb pontja így jelenleg 8.850 méter.