Borjadzó gleccserek – a leggyorsabban olvadnak
Chilében és Argentínában, Dél-Amerika legdélebbi országaiban, Patagónia területén rendkívül gyorsan kezdtek olvadni a gleccserek, és ez az olvadás a tengerszint emelkedéséhez is vezethet tudósok szerint.
A BBC beszámolója alapján kiderül, hogy a jégár eltűnése olyan mértékű évente, hogy az 0, 04 milliméterrel növeli, illetve növelte a világtengerek vízszintjét. Ez az 1975 és 2000 közötti tengerszint-emelkedésnek éves átlagban a kilenc százalékát teszi ki, legalábbis ami a gleccserek olvadásából keletkező szintemelkedést illeti. Ezáltal a dél-amerikai gleccserek a világ leggyorsabban olvadó jégárjai jelen pillanatban.
0, 1 milliméterrel nő a világtengerek szintje a patagóniai gleccserek miatt
A témával foglalkozó amerikai kutatócsoport a Science magazinban tette közzé legfrissebb kutatási eredményeit. A tudósok egy 2000. évi űrfelvételt vetettek össze a 63 legnagyobb patagóniai jégmező mostani vizsgálatakor szerzett információkkal. Összevetették az 1968 és 1975 közötti, illetve az 1975 és 2000 között szerzett adatokat is, és megállapították, hogy az olvadás 1995 óta gyorsult fel igazán. Ez alatt az öt év során, 1995 és 2000 között a világtengerek évi 0, 1 milliméterrel növelték vízszintjüket.
Összehasonlításul érdemes megjegyezni, hogy az alaszkai gleccserek, amelyek ötször akkora területet borítanak, mint patagóniai „társaik”, a globális vízszint-emelkedés 30 százalékáért felelősek.
|
Globális felmelegedés – az olvadás okozója
Az amerikai Jet Propulsion Laboratory munkatársai, akik Eric Rignot irányítása alatt dolgoznak, úgy vélik, hogy a gleccserek olvadása a globális felmelegedés következménye. Egyrészt emelkedik ugyanis a régió, Dél-Amerika átlaghőmérséklete, másrészt viszont csökken a csapadék is.
Mégis, a kutatók szerint ezek az okok nem magyarázzák az utóbbi időben felgyorsult olvadást. Szerintük különleges „dinamikus választ” ad Patagónia a globális felmelegedésre, vagyis köznapi nyelven: rosszul reagál az egyébként általánosnak nevezhető hőmérséklet-növekedésre, a klímaváltozásra.
A patagóniai jégmezők ugyanis többnyire „borjadzó” gleccsereknek nevezett áradatokból állnak, amelyek jéghegyeket eresztenek az óceánokba, ellentétben azokkal a képződményekkel, amelyek a szárazföldön érnek véget, ott olvadnak el, és vizük így nem feltétlenül jut el közvetlenül a világtengerekbe. A borjadzó gleccserek érzékenyebben reagálnak tehát a klímaváltozásra, és így a világ leggyorsabban olvadó jégárjainak minősíthetők – az amerikai kutatók szerint.