Teljes napfogyatkozás – a fehér kontinens feketébe borult
Pingvinek, sarkkutatók és megszállott csillagászok gyönyörködhettek az Antarktisz feletti vasárnap éjszakai teljes napfogyatkozásban.
A Hold körülbelül 500 kilométer széles árnyéka másodpercenként körülbelül egy kilométeres sebességgel vágtatott át Ausztrálián, az Antarktisz jégtábláin, a csendes Óceánon valamint Dél-Amerika legdélebbi csücske felett vasárnap éjjel. Azok, akik a Föld egy adott pontjáról figyelték a teljes napfogyatkozást, azaz amikor a Hold teljesen eltakarja a Napot, csupán kevesebb mint két percig élvezhették az égi tüneményt.
Napfogyatkozás újholdkor következik be, amikor a Hold éppen a Föld és a Nap közé kerül. A Nap és a Föld közé került Hold árnyékát bolygónkra vetíti. Minthogy a Naphoz képest mind a Hold mind pedig a Földünk mozgásban van, az árnyék szinte végigszáguld bolygónk felszínén.
Miért nincs minden újholdkor napfogyatkozás?
Felmerül a kérdés, hogy miért nincs minden újhold idején napfogyatkozás. Ennek oka, hogy a Föld ellipszis alakú pályán kering, ezért közelebb, máskor távolabb van a Naptól. Ennek következtében a Nap egyszer nagyobbnak, másszor kisebben látszik. Ugyanez a helyzet a Hold esetében is. Ha az égitestek egyvonalban helyezkednek el, de a Nap közeli, a Hold távoli pontján tartózkodik, akkor a Hold nem képes a Napot teljesen eltakarni, így csak gyűrűs napfogyatkozás következik be.
A másik ok az, hogy a Hold keringési síkja öt fokos szöget zár be a Föld keringési síkjával. A három égitest egy vonalban állása csak a két sík metszés-pontjában, vagy ennek közvetlen közelében követ-kezhet be. Minden más esetben a Hold árnyékkúp-ja, vagy a Föld gömbje alatt, vagy felette suhan el, nem érinti a Földet.
Van, akinek minden pénzt megér
A mostani teljes napfogyatkozás legszebben az Antarktiszról volt megfigyelhető. Az új-zélandi tulajdonban lévő Scott és az amerikai McMurdo Sound állomáson dolgozó sarkkutatók csak részleges, míg a kontinens másik oldalán lévő ausztrál, illetve indiai bázisokon tartózkodók teljes napfogyatkozásban gyönyörködhettek.
Rajtuk kívül még azok a csillagászok, illetve turisták szemlélhették meg a ritkának számító természeti jelenséget, akik hajókon, illetve repülőgépeken érkeztek a térségbe kizárólag erre az eseményre. Mintegy százan már a hónap elején egy volt szovjet jégtörő hajón indultak el a Dél-afrikai Köztársaságból, hogy időben megérkezzenek a napfogyatkozásra. Fejenként 16 ezer dollárt fizettek ki az útért.
Megjelennek a legfényesebb csillagok és bolygók
A teljes napfogyatkozások különlegessége a napkorona, azaz a Nap hihetetlenül magas hőmérsékletű (az egymillió fokot is meghaladó) légkörének a megpillantása.
Napfogyatkozáskor az ég elsötétül, csak a horizonton lesz látható egy ezüstös fény, és megjelennek a legfényesebb csillagok (Betelgeuse, Rigel) illetve bolygók (Vénusz, Merkúr, Jupiter).
A totalitás pillanatában leeseik a hőmérséklet, ám nem valószínű, hogy az amúgy is fagyos Antarktiszon ez érezhető volt. A fehér kontinensen a napfogyatkozás éjfél előtt 20 perccel kezdődött és hajnali negyed egyig tartott.
Teljes napfogyatkozás legközelebb 2005-ben
2004-ben két részleges napfogyatkozás lesz: április 19-én és október 14-én. Az előbbi Afrika déli részén és az Atlanti-óceánon, az utóbbi Japánban, Északkelet Ázsiában és a Csendes Óceánon lesz élvezhető. A következő teljes napfogyatkozás 2005 áprilisában lesz látható a Csendes Óceánból.