Egy szemcsényi Hold – ötvenezer dollárért?

A Holdról származó kőzetek kuriózumnak számítanak a Földön. Ritkán jutnak el aukcióra, amerikai űrhajósok és űrszondák által gyűjtött Hold-kőzetek pedig még soha nem kerültek árverésre.
Most azonban ennek a hagyománynak is vége szakadhat, ha valóban holdbéli anyagokat is tartalmaz az a kissé ízléstelen ajándék-szett, amelyet a Lelands amerikai aukciósház kínál eladásra 50 ezer dolláros indulóáron, csütörtökön.
Az ajándék egyébként korábban egy NASA-nál dolgozó mérnök, Joe Healy tulajdonát képezte, munkatársai adományozták neki 1970-ben, nyugdíjba vonulásakor az epoxigyantából és műanyagból készült szettet (a gyantába és a műanyagba vannak a holdszemcsék elhelyezve), amely Fábry Sándor „design centerében” is különleges darabnak számítana. Healy azon kevesek közé tartozott, akik részt vettek az 1969-es Apollo-11 misszió kőzeteinek vizsgálatában, vagyis az első holdutazók, köztük Neil Armstrong által begyűjtött anyagokat elsőként vehette kezébe.
Healy élete során az egyetlen magántulajdonban lévő amerikai Hold-kőzeteket tartalmazó tárgynak tekintette az ajándékot. A mérnök az USA számos iskolájában bemutatta az ajándékot, és Healy életében sehol sem kételkedtek annak hitelességében.
A holdbéli kőzet amerikai nemzeti kincs
Az USA-ban azonban nemzeti kincsnek számítanak a holdbéli kőzetek, ezért szigorúan vigyáznak arra, hogy ne kerüljenek magánkézbe. Healyről tudomást szerezve a NASA kezdetben hallgatott, majd a mérnök halála után szakvéleményt mondott a munkatársak által adományozott szettről.
E szakvélemény szerint nem igazolható a holdi eredet a szemcsék esetében, amelyek a műgyantában, illetve a műanyagban vannak elhelyezve. Az alaposabb vizsgálat viszont tönkretenné a kőzeteket, ezért a NASA egyértelműen nem is zárta ki a „földönkívüliséget”.
Mindez nagy csalódással töltötte el Healy lányát, Peggy Healy-Davist, aki éppen azért nem adományozta egy helyi múzeumnak a tárgyat, mert egy szakértő azt mondta neki, hogy legalább egymillió dollárt ér.
A kapzsi örökös nagyot koppant
A kapzsi örökös viszont majd ráfizetett arra, hogy a NASA-nál akarta bevizsgáltatni a szemcséket. A NASA nem végzett alapos vizsgálatot, azonban a szette meg akarta magának tartani. Ahhoz képest, tehát, hogy gyakorlatilag hamisnak minősítették a gyantába merített szemcséket, nemzeti kincsnek, vagyis holdi eredetűnek is akarták minősíteni őket.
Ez persze hosszas jogi vitához vezetett, s végül Healy lánya visszakapta az örökséget. Igaz, ezzel nem járt jól hiszen a kétes bevizsgálás, és a bizonytalan szakvélemény hatására a tárgy értéke töredékére zuhant, és mindössze 50 ezer dolláros kikiáltási áron várja most az ajánlatokat a Lelands aukciósháznál.
Jó áron keltek el az orosz Hold-kavicsok is
A Holdról származó meteoritok egyébként nagyon sokat érnek a gyűjtők számára: a szomszédos égitestről származó kis darabokat több ezer dollárért adják-veszik az aukciókon. A szovjetek, illetve az oroszok nem tekintik annyira féltve őrzött kincsnek a Hold-kőzeteket: 1993-ban három „orosz” Hold-kavics 442.500 dollárért cserélt gazdát a Sotheby’s árverezőháznál.
Tavaly néhány NASA-dolgozó törte fel az amerikai űrkutatási hivatal széfjét, és mintegy hétmillió dollár értékben tulajdonítottak el Hold- és Mars-kőzeteket. Az FBI azonban gyorsan elfogta a tetteseket.
Legálisan tehát még sohasem adtak el a legendás Apollo-missziók során begyűjtött kőzeteket, éppen ezért kuriózum lehet a mostani aukció a Lelandsnél.