Túlélnénk a Marsra látogatást

A Nasa Mars Odyssey szondájának vizsgálatai szerint túlélnénk egy marsi missziót, bár az erős sugárzás nincs jótékony hatással szervezetünkre.
Az űrszonda mérései szerint a Mars körüli sugárzás bár okozhat rosszullétet, az ember számára túlélhető – jelentették be a Nasa kutatói az Amerikai Geofizikai Egyesület (American Geophysical Union) San Franciscoban tartott éves ülésén. A Mars Odyssey két éve kering a vörös bolygó körül, és küld információkat a Földre.
A Földön védve vagyunk
A Földön védve vagyunk a veszélyes kozmikus sugárzástól, bolygónk mágneses mezője ugyanis óvja lakóit a káros űrsugárzásoktól.
A Mars felszínén, illetve a Föld és Mars közötti úton azonban az űrhajósok nem rendelkeznek ilyen védelemmel. A vörös bolygó felszínén a Nemzetközi Űrállomáson tapasztalható sugárzás durván kétszeresével kellene szembesülniük – írja a BBC Online.
Ez a dózis már jelentősen különbözik a Földön megszokottól, ezért számos biológiai hatása – rákos megbetegedés, hályogok, idegrendszeri károsodás – lehet, ám ezek pontos feltérképezéséhez további kutatásokra van szükség.
Nem veszélytelen, de kivitelezehető
Ennek ellenére az amerikai tudósok elképzelhetőnek tartanak egy emberi Mars-missziót, sőt relatíve biztonságosnak is vélik. Elhangzott, hogy például bunkerszerű búvóhelyeket lehetne építeni a kisebb sugárzást kapó völgyekben, valamint olyan anyagokat lehetne felhasználni ezek építésénél, amelyek csökkentik, vagy elnyelik a sugárzást.
A sors iróniája, hogy a Marie-nak is nevezett Mars Odyssey szonda szintén épp a túlerős napsugárzástól sérült meg. A szonda az októberi napviharok után mondta fel a szolgálatot, ám a Nasa szakértők szerint küldött a Földre annyi adatot, amennyiből világosan kiderül, hogy egy emberi Mars-misszió kivitelezhető.