Kína újra embert küldene az Űrbe és a Holdat kutatná

Kína két éven belül másodszor is embert akar küldeni a világűrbe, 2020-ig pedig többlépcsős holdkutatási programot kíván megvalósítani - jelentették be pekingi űrkutatási illetékesek szerdán.
A kínai szakemberek két éven belül szeretnék elindítani és Föld körüli pályára állítani a Sencsou-6 (Shenzhou) űrhajót, legalább két űrhajóssal a fedélzetén – mondta el Szun Laj-jan (Sun Laiyan), a kínai nemzeti űrkutatási hivatal igazgatóhelyettese újságíróknak, Peking hosszú távú űrkutatási terveiről szólva.
A holdprogram első fázisában az elképzelések szerint műholdat állítanak Hold körüli pályára, azzal a céllal, hogy adatokat gyűjtsön az égitest felszínéről és ásványi összetételéről. Küldetése 2007-ig tartana. 2010 és 2020 között, a program második és harmadik szakaszában ember nélküli űrjármű landolna a felszínen, hogy kőzetmintákat hozzon a Holdról. Az űrprogram előzetes éves költségvetése 2 milliárd jüan (241, 7 millió amerikai dollár), de a három szakaszból álló program ennél valószínűleg jóval többet fog felemészteni.
Peking távlati tervei között külföldi segítség nélkül megvalósított űrséta és két űrjármű dokkolása is szerepel, ugyanakkor nem zárkózna el nagyarányú nemzetközi együttműködésekben, így űrállomások létesítésében való részvételtől sem.
Az első kínai űrhajós, Jang Li-vej (Yang Liwei) októberben hajtott végre sikeres űrutazást, Kína a harmadik ország, amely embert küldött az űrbe.