Vasárnap hajnalban érheti el a Mars felszínét az újabb űrszonda

Az európai Mars-szondához hasonlóan, hat hónapos út után a két amerikai szonda egyike is céljához közelít: a tervek szerint vasárnap hajnalban kell landolnia a vörös bolygó felszínén.
Ha minden a terveknek megfelelően alakul, hat és fél év elteltével ismét amerikai bolygókutató szonda száll le vasárnap közép-európai idő szerint hajnali 5 óra 35 perckor a Marsra.
Az amerikai űrkutatási hivatal, NASA kaliforniai Pasadenában lévő irányítóközpontjának munkatársai elmondták: bár rendkívül gondosan megtervezték a Spirit nevű önjáró laboratórium leszállási manőverét, egy váratlan akadály, például egy erős széllökés vagy egy éles szikla tönkreteheti a költséges vállalkozást.
A marsi egyenlítő közelében landol
A menetrend szerint az űreszközt a bolygó légkörébe érésekor hővédő pajzs óvja a túlhevüléstől, majd fékezőrakétákkal és ejtőernyővel csökkentik az ereszkedés sebességét, végül néhány másodperccel talajfogás előtt légzsákok fúvódnak fel, hogy még puhába tegyék a Spirit megérkezését a Marsra.
A leszállókörzet a marsi egyenlítő közelében, az északi féltekén lévő Gusev kráterban van. Ebben a 2 kilométer mély és 166 kilométer átmérőjű képződményben – mint arra korábban készített fényképek mutatnak – olyan üledékes lerakódások találhatóak, amelyek jelzik, hogy itt hosszabb ideig folyékony víz lehetett, tehát van remény a jelenlegi, vagy az egykori marsi élet nyomainak megtalálására.
A 173 kilogramm tömegű és golfautó méretű, hatkerék-meghajtású automata terepjáró naponta 100 méter távolságot fog bebarangolni, közben panoráma- és közeli fotókat készít, színképi méréseket végez, talajmintákat vesz. Ezek alapján meghatározzák a felszíni anyag, illetve a légkör elemösszetételét, és keresik a marsi élet biológiai jeleit.
Már három amerikai szonda járt a Marson
Amennyiben a Spirit vasárnap rendben leszáll, az űrkutatás történetében ez lesz a negyedik amerikai űrszonda, amelyik épségben elérte a vörös bolygó felszínét.
Január 25-én a Mars egy másik vidékére, egy síkságra érkezik meg a Spirit szakasztott mása, az Opportunity, amely ikertestvéréhez hasonló feladatokat hajt majd végre.
Legutóbb 1997. július 4-én hajtott végre bizonyíthatóan puha leszállást ember alkotta eszköz a Marson. A később Carl Sagan Emlékállomásra átkeresztelt amerikai Pathfinder nevű szonda egy kis marsautót is magával vitt.
A 10, 8 kilogramm tömegű, mikrohullámú sütő méretű Sojourner három hónapig kiváló teljesítményt nyújtott, de neki nem volt feladata a víz, valamint az életnyomok utáni kutatás, és küldetésének egész időtartama alatt tett meg akkor távolságot, mint amennyit mostani jóval termetesebb utódai egy nap alatt járnak majd be.
Az európai marsjáró nem adott életjeleket magáról
A Spirit várható leszállása előtt tíz nappal érkezett meg az első marskutató európai szondapáros is a vörös bolygóhoz. Keringő egysége, a Mars Express karácsonykor pályára állt, a róla levált leszállóegység, Beagle 2 azonban a többszöri kapcsolatteremtési kísérlet ellenére sem adott még életjelt magáról.
A földi irányítók utolsó reménysége az, hogy anyaszondája is hamarosan olyan helyzetbe kerül, ami lehetővé teszi, hogy vehesse és a továbbíthassa a Földre a Beagle 2 esetleges bejelentkezését.
Kapcsolódó cikkgyűjteményünk: