Csökkenő légnyomás – léket kapott a Nemzetközi Űrállomás?

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) kabinjában lassan, de egyértelműen csökken a légnyomás. – jelentette a NASA. Amerikai és orosz szakemberek vizsgálják a szivárgás lehetséges okát.
Az irányítóközpont a légnyomáscsökkenésről hétfőn este értesítette az űrállomáson szolgáló két asztronautát, az amerikai Michael Foale-t és az orosz Alekszander Kalerijt. Később Foale és Kalerij közölték a központtal, hogy az űrállomás amerikai és orosz részén is átvizsgálták a szelepeket, és mindent rendben találtak.
A két űrhajósnak egyébként van tapasztalata hasonló űrproblémákban. A 46 éves Foale 1997-ben a Mir űrállomás fedélzetén tartózkodott, amikor egy Progressz teherszállító-rakéta nekiütközött a Mir-nek – ez volt az űrkutatás történetében a legsúlyosabb kozmikus összeütközés.
A 47 éves orosz Kalerijnek is van rutinja a szivárgások terén. A 1997-es Mir-baleset után benne volt abban a csapatban, amelyet az űrállomás légszivárgásának kijavításával bíztak meg.
Napi 270 Pascal tűnik el
Az irányítóközpont január elsején figyelt fel a légnyomáscsökkenésre: az adatok szerint napi 2 higanymilliméterrel csökken a kabin légnyomása. Műszaki szakemberek később jelezték, hogy a légnyomáscsökkenés valószínűleg december 22-én kezdődött.
Január elseje és ötödike között összesen 9 higanymilliméterrel csökkent az űrállomás légnyomása. Ez körülbelül 1200 Pascalnak felel meg. Az űrállomás normális légnyomása az átlagos tengerszint feletti nyomással egyezik meg, ami 101.325 Pascal.
Novemberben furcsa zajra figyeltek fel
Novemberben a két űrhajós azt jelentette, hogy furcsa hangot hallottak az űrállomás egy olyan részéből, amelyet jelenleg nem használnak a kozmonauták. A hang valamilyen fémes, vagy fémszerű tárgy becsapódására utalt az űrhajósok szerint.
Az orosz űrhivatal kutatói akkor azt közölték, semmilyen károsodás nem látható az ISS külső részén, burkolatán, és a belső nyomás sem változott, a levegő sem szökik, tehát az űrhajósok biztonságban vannak. Úgy vélték, hogy nem egy külső tárggyal való ütközés okozta a fémes zörejt, hanem egy fedélzeti berendezés csaphatott zajt.
A NASA mérnökei szintén úgy nyilatkoztak most az AFP hírügynökségnek, hogy nem hiszik, hogy a légnyomáscsökkenés kapcsolatban lenne a novemberi eseményekkel.
A két űrhajósnak egyébként még két és fél hónapja van hátra hat havi szolgálatából. A kazahsztáni Bajkonurból szálltak fel tavaly októberben, és a tervek szerint április elején orosz űrhajóval térnek vissza a Földre.