12 milliárd éves csillagokat fedeztek fel
A Hubble űrteleszkóp felfedezte az eddigi legrégebbi galaxist, amelyet emberi szem, pontosabban ember által készített eszköz észrevett.
A felfedezés a Spiegel Online szerint nagy meglepetést okozott a csillagászoknak. A Hubble-teleszkóp olyan galaxisokra bukkant ugyanis, amelyek 12 milliárd éves csillagokból állnak. A szóban forgó galaxisok tehát az ősrobbanás után mindössze 1, 5 milliárd évvel jöttek létre, minthogy a Nagy Bummot a csillagászok 13, 7 milliárd évvel ezelőtti időpontra teszik.
„Csak most fogjuk fel, hogy a csillagok és a galaxisok sokkal gyorsabban képződtek az ősrobbanás után, mint ahogy eddig feltételeztük” – nyilatkozta a felfedezés kapcsán Marc Postman, aki a Space Telescope Science Institute (Űrteleszkóp Tudományos Intézet) munkatársa az amerikai Baltimore-ban.
Eszerint tehát a csillagok keletkezése egy gyorslefolyású folyamat eredménye, így aztán alighanem az élet is az eddig feltételezettnél korábban jöhetett létre.
Postman a Nature tudományos magazin legújabb kiadásában azt írja, hogy a galaxisokban megfigyelt csillagok az úgynevezett második generációba sorolhatók.
Tehát még ezek sem a legkorábbi csillagok az univerzumban. Keletkezésükkor, vagyis 1, 5 milliárd évvel az ősrobbanás után ugyanis már számos más csillag túljutott életciklusa „delelőjén”, s alighanem kiégett, felrobbant, vagy összeomlott, s így aztán számos kémiai elem (köztük szén és oxigén) szabadult fel, amelyek az élet keletkezésének alapfeltételei közé tartoznak.
A bébi-galaxisokban minden, az élet létrejöttéhez szükséges alkotóelem megtalálható volt – hangsúlyozza Postman.
A sokmilliárd csillag közül néhány százaléknyi ezért aztán olyan bolygókkal is rendelkezhetett, amelyeken megfelelő feltételek voltak az élet kialakulásához.
A most felfedezett legöregebb galaxisok észlelésében egyébként a Spiegel Online szerint a Hubble űrteleszkóp mellett a szintén a kozmoszban keringő Chandra röntgen-teleszkóp is részt vett, és segítséget nyújtottak a megfigyelésben az európai űrügynökség, az ESA obszervatóriumai is.