Lemondtak a Beagle 2 kereséséről – a Mars Expressnek sem válaszolt

Még mindig nem sikerült kapcsolatot teremteni az Európai Űrügynökség (ESA) Mars-szondájának Beagle 2 robotjárművével: hordozója, a Mars Express a szerdai első kísérletre sem tudott jelet fogni a brit gyártmányú leszállóegységről, amelynek karácsony első napján kellett a vörös bolygó felszínére érkeznie, de még nem "hallatott" magáról.
A 315 kilométerrel a feltételezett leszállási hely fölött elhaladó Mars Express nem továbbított jelet a robotjárműről, amelynek beprogramozása szerint viszonylag folyamatos hangjelzést kellene adnia, mióta – a még reménykedők szerint sima leszállással – a Marsra érkezett.
“Ma a körülmények igen jók voltak ahhoz, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsünk a Mars Express és Beagle 2 között, de nem sikerült a legcsekélyebb kapcsolatfelvétel sem – mondta David Southwood, az ESA tudományos igazgatója. – Ez még nem a történet vége, de azt kell mondanom, hogy kudarc. Nagyon szomorú vagyok miatta.”
Mike McKay, a program vezetője ennél egyértelműbben fogalmazott a németországi Darmstadt irányítóközpontjában: “Fel kell tételeznünk, hogy a Beagle 2 összeroncsolódott, vagy pedig egy kráterben fekszik.”
Európai tudósok véleménye szerint a Mars Expressnek van a legjobb esélye arra, hogy a 67 kilogrammos leszállóegységgel – amennyiben az még “él” – kapcsolatba lépjen, miután a NASA amerikai űrkutatási hivatal Mars Odyssey műholdja már több sikertelen kísérletet tett erre, brit és amerikai rádióteleszkópokhoz hasonlóan. A Mars Express is csak szombatig van a mostani jó helyzetben, utána kevésbé előnyös pozícióba kerül.
Mindemellett még ha a Beagle 2 elveszettnek bizonyul is, a Mars Express képes lesz végrehajtani egy sor kísérletet annak kifürkészése érdekében, lehetett-e valaha élet a Marson. A keringőegységnek nagy kapacitású radarja van, s az a Mars felszíne alatt is tud kutani víz vagy jég nyomai után, amelyek egykor támogathatták élő organizmusok létét.