Nagy munkában a Spirit
Munkás hétvége áll a Spirit mögött: a rover el kezdte használni robotkarját és az azon található kutató berendezéseket. Elkészítette az első mikroszkópfelvételt a Mars felszínéről, és összehangolt légköri kutatást végzett a felette elrepülő Mars Expressel.
A Marson való tartózkodás 13. napja újabb mérföldkő volt a Spirit életében: a rover el kezdte használni robotkarját, és segítségével elkészítette az első mikroszkópfelvételeket a bolygó felszínéről. „A Spirit megkezdte a küldetést” – kommentálta a pénteki napot a NASA egyik mérnöke.
A robotkar eszközei lenyűgöző dolgokra képesek: azontúl, hogy közeli képeket készülnek majd a bolygó felszínéről, a Spirit segítségével a Gusev-kráter felépítését, összetételét is tudják vizsgálni a tudósok.
A Spirit csütörtökön gördült le a lehajtórámpáról. Mielőtt a Mars felszínén komolyabb tevékenységbe kezdett volna, a tudósok ellenőrizték a robotkart, amelynek végén két spektrométer, egy mikroszkópfelvételeket készítő kamera és egy kőzetvizsgáló berendezés található. Ez utóbbi segítségével a rover képes belefúrni a kiválasztott sziklákba, kőzetbe, így azok belső, a természeti elemeknek nem kitett szerkezetét is meg tudja vizsgálni.
Teszthétvége
Közép-európai idő szerint szombat napközben egy négy órás teszt során az egyik spektrométer, az ún. Mossbauer spektrométer szó szerint megérintette a rover előtti talajt. Ezt a finom eszközt a németországi mainzi Johannes Gutenberg Egyetem gyártotta, és vastartalmú kőzetek ismerhetők fel segítségével.
Ezt követően a másik, röntgen spektrométert néhány milliméterrel a talaj fölé pozícionálták, és húsz órán keresztül tesztelték funkcióit. A szombat-vasárnapot a talajvizsgálattal töltötte a rover, miközben néhány méter előre is haladt.
Az első mikroszkópfelvétel
Ezentúl a Spirit az Európai Űrhivatal Mars Express szondája segítségével koordinált megfigyeléseket is végzett: a felfelé tekintő rover alulról, a felette elszálló szonda pedig felülről gyűjtött adatokat egy időben a kettejük között húzódó légkörről.
A Spirit első éles küldetése az ún. Álmosvölgybe vezet majd.
A hétvégén érkezik az Opportunity
A hét második felét a rover pihenéssel tölti majd, mivel földi irányítói ikertestvére, az Opportunity megérkezésére fókuszálnak. A tervek szerint az Opportunity szombaton éjjel (közép-európai idő szerint vasárnap reggel) landol a Mars ellentétes oldalán, a Meridiani Planumon. Az időjárás-előrejelzések kedvezőek.
Az Opportunity leszállását követően a Spirit napi 15 métert haladva folytatja a felderítést a Gusev-kráterben, és a NASA-tudósók reményei szerint sikerül rábukkannia múltbéli víz nyomaira.
Néhány NASA tudós egyébként úgy nyilatkozott az AFP hírügynökségnek, hogy nem biztos, hogy a Spirit jó helyen keresi az élet nyomait. Az Álmosvölgynél geológiailag sokkal érdekesebbek tűnnek ugyanis a rovertől több száz méterre magasodó lankák, amelyek a panorámafelvételeken jól láthatóak. Egyelőre folyik a távolság pontos meghatározása, de az első adatok szerint a lankák túl messze esnek a rovertől, ez a távolság felülmúlja képességeit.
A két rover összköltsége egyébként 820 millió dollár volt, mindkettő 300 millió kilométert tettek meg, hogy víz nyomai után kutasson a vörös bolygón. A Marson előreprogramozott élettartamuk három hónap, és egyenként 180 kilót nyomnak. Eddig a projekt rendkívül sikeres: a Spirit a sima landolást követően kilenc kamerája segítségével mintegy 4000 felvételt készített, és a jelek szerint minden egyéb tudományos műszere is rendben van.
A játékboltokban is feltűntek a marsjárók
Az USA-ban a játékboltokat már ellepték a Spirit és az Opportunity marsjárók, a NASA ugyanis árulja a licenceket. Az egyik első licence vásárló a dán Lego volt. A 858 darabos Spirit illetve Opportunity legó 90 dollárba kerül. A Lego tervei között van egy kisebb, 417 darabos kiszerelés piacradobása is.
Egy másik cég 1/10-hez arányú, összeszerelhető modelleket árul 150 dollárért, egy harmadik cég pedig ennél is nagyobb méretben kívánja összeszerelni a modellt: ők ugyanis a múzeumokat célozták meg a roverekkel.