Az első meglepetés a Marsról
A Mars felszínén vulkáni eredetű kőzetekben előforduló anyagot, olivint talált a Spirit. Elképzelhető, hogy a Gusev-kráter felszínét nagyon finom vulkáni hamu borítja.
Egy focilabda méretű, a NASA-tudósai által Adirondack névre keresztelt szikladarabot „választott” első részletes vizsgálata tárgyának a Spirit. A szikladarab felülete sima, pormentes és ideálisnak tűnik egy esetleges fúrópróbához is. (Az Adirondack egyébként hegység New York államban.)
A kőzet vizsgálatához két kulcsfontosságú tudományos berendezését használja a rover: a Mossbauer ásványtani spektrométert és az alfa-részecske spektrométert.
Először a szikladarab körüli talajt vette górcső alá
Az Adirondack előtt a Spirit vizsgálatokat végzett a szikla melletti talajon is, ahol nagy meglepetésre olivint talált. Az olivin magnézium és vasszilikát keveréke. Az ásvány lényeges összetevője a bazaltnak, a legtöbb meteorkőnek, és a vason kívül a leggyakoribb ásványa a meteoriteknek. Az olivin előfordulása vulkáni tevékenységgel is kapcsolatban állhat: kristályai ugyanis gyakran előfordulnak vulkáni hamuban, amit igazolnak a Vezuvnál és az Etnánál gyűjtött minták is.
Innen származik a talajminta
Az olivin jelenléte meglepte a NASA-tudósait: a vulkáni eredetű kőzetekben előforduló anyag jelenléte arra utalhat, hogy a Gusev-kráter felszínét tulajdonképpen nagyon finom vulkáni hamu borítja.
Az ásványi anyag jelenléte olyannyira megdöbbenést keltett, hogy egy, a BBC Online-nak nyilatkozó NASA-szakértő, már azt fejtegette, hogy a bolygó gyakori porviharai miatt az olivin akár a Mars másik feléről is ide kerülhetett.
Szulfátok és kloridok is előfordulnak a felszínen
A marsi talajról a Spirit mikroszkópfelvételt is készített, Mossbauer spektrométerrel pedig egy szemcsényi, körülbelül 113 grammnyi anyagot vizsgált meg. Érdekesség, hogy a spektrométer által begyűjtött talaj nem esett szét apró részekre, nem deformálódott, valamilyen erő összetartotta.
Feltehetőleg szulfátok és kloridok (sók) is előfordulnak az anyagba, ezek működnek kémiai „ragasztóként”. Hogy ezek honnan kerültek a felszínre? A kutatók szerint vagy vízből váltak ki, vagy vulkáni tevékenység eredményei.
A Spirit szerdán az Adirondack sziklát veszi közelebbről szemügyre, elképzelhető, hogy fúrásokat is végez rajta.