Megbízhatóak-e a marsjárók eredményei?
Egy csillagászati szaklap úgy véli, a Spirit és az Opportunity egyik spektrométere nem képes egyértelműen megállapítani a kőzetek összetételét, így arra sem kaphatunk megbízható választ, hogy formálhatta-e víz az adott kőzetet.
A Spirit és az Opportunity méréseinek eredményei nem igazán megbízhatóak, a roverekre szerelt Mössbauer spektrométer nem alkalmas arra, hogy egyértelműen megállapítsa egy kőzetről, hogy víz jelenlétében vagy anélkül formálódott-e – állítja az Earth and Planetary Science Letters című csillagászati szaklap legutóbbi számában.
A NASA azonnal cáfolta az állítást, egy, a BBC Online-nak nyilatkozó szakértő viszont úgy vélekedett, hogy a Mössbauer spektrométernek valóban vannak korlátai, a marsi kőzetek összetételéről szóló eredmények interpretálása tényleg nem egyértelmű.
A millió dolláros kérdés
A marsi küldetés során a két rover elsősorban a vas tartalmú kőzetekre koncentrál, mert a vas képes erős reakcióba lépni a vízzel. A roverek robotkarjára szerelt Mössbauer spektrométer a kőzeteknek a rádióaktív kobalt-57-ből származó gammasugárzásra adott reakciója alapján vizsgálja a kőzetek összetételét, és a mállott anyag oxidációs állapotának meghatározására alkalmas.
A spektrométer a vádak szerint csak szűk hányadát vizsgálja a vasnak más atomokkal létesített kötései, kapcsolódásai közül. „Nincs lehetőség arra, hogy meghatározzuk, hogy az adott kőzet a vason kívül tartalmaz-e hidrogént vagy sem – ez pedig most milliókat érő kérdés.” – nyilatkozta a BBC-nek M Darby Dyar, amerikai geológus, csillagász a Mount Holyoake College professzora.
Különösen zavaró ez, ha a spektrométer azt találja, hogy a kőzet Fe 2+ és Fe3+- vasiont tartalmaz. Míg a vashidroxid (Fe3(OH)6) jelenléte például nagy valószínűséggel arra utalna, hogy a múltban víz borította a Mars egy részét, a vasoxidra (Fe2O3)ez nem igaz. A Mars jellegzetes rozsdaszínét elsősorban a vasoxidnak köszönheti, kialakulásához nem szükséges a víz jelenléte.
A cikk szerint a a Mössbauer spektrométer méréseit ráadásul befolyásolja a kőzet hőmérséklete is, és a marsi hőmérséklet széles sávban ingadozik, mínusz 133 és mínusz 3 fok között változik.
A NASA védekezik
Mössbauer spektrométer
A NASA szakértői szerint a szaklapban megjelent cikk nem körültekintő, szerzője számos részletet nem vesz figyelembe. Az amerikai űrhivatal szakértői szerint a Mössbauer spektrométernél a hidrogéntartalmú ásványok mérési mintázata egészen egyedi.
Úgy vélik, hogy csak igen speciális kőzetek esetében nem lenne képes egyértelmű eredményre jutni a rover. A NASA a hőmérsékletingadozási probléma miatt sem aggódik: úgy vélik számos előzetes mérésük alapján a hőmérséklet ismeretének tükrében könnyedén képesek értelmezni illetve korrigálni a roverek spektrométerének adatait.