Először észleltek oxigént és szenet egy távoli bolygó légkörében
Oxigént és elemi szenet észleltek a Hubble űrteleszkópját üzemeltető csillagászok egy távoli bolygó légkörében. Ez az első alkalom, hogy a csillagászok ilyen elemeket találtak a naprendszerünkön kívül.
Az arizoniai, kanadai, párizsi és genovai csillagászokból álló kutatócsoport felfedezéséről az Astrophysical Journal szaklap számol be. A bolygót az űrteleszkóp segítségével 2003 októberében és novemberében figyelték meg.
Egy Jupiter-szerű gázóriás
A bolygó egy forró, gömb alakú gázóriás, amely egy napszerű csillag közelében található. A mi Naprendszerünkben a planéta leginkább a Jupiterhez hasonlítható. A tömege körülbelül 70 százaléka lehet a Jupiter tömegének, azaz 220-szor nehezebb, mint a Föld.
A HD 209458b vagy Osiris néven ismert bolygó egy, a Földtől 150 fényévre lévő, a Pegasus konstellációban található csillag körül kering. (A fényév az a távolság, amelyet a fény a vákuumban egy tropikus év alatt befut, azaz mintegy 10 billió (tíz a tizenkettediken) kilométer.) Az Ozirisz mindössze 6, 4 millió kilométeres keringési pályát jár be központi csillaga körül, tehát lényegesen kisebb távolságot, mint a Merkúr a Nap körül.
A bolygó lassan elfogy
A bolygóra először 1999-ben lettek figyelmesek a kutatók. Különlegessége az, hogy a keringési pályája során nagyon közel kerül, szinte áthalad azon a csillagon, amelyik körül kering – vagyis a Földről így tűnik. Az eddig felfedezett körülbelül 120, Naprendszeren kívüli bolygóval összehasonlítva ez különlegességnek számít. A jelenségre egyébként évekkel ezelőtt a Hipparcos műhold figyelt fel.
A kép animáció
A HD 209458b névre hallgató bolygó 3, 5 naponta teszi meg a központi csillag körüli 6, 4 millió kilométeres keringési pályáját. A központi csillag nagy közelsége a bolygó légkörét 1.100 Celsius fokra hevíti, és a forróságban a bolygó nagy mennyiségű hidrogént bocsát ki, , így fokozatosan elveszíti légkörét. A feltételezések szerint a bolygó másodpercenként 10.000 tonna anyagot veszít, valószínűleg légkörének már nagyon nagy százaléka elillant.
Az élet kialakulását nem támogatja
Ahogy a bolygó elhalad a HD 209458 névre hallgató központi csillag előtt, fénye megváltozik, elmosódottá válik. Az alapján, hogy a fogyatkozás idején hogyan változik a bolygó fénye, a csillagászok képesek megfejteni a bolygó légkörének kémiai összetételét. A kutatócsoport közleményében hangsúlyozza, az oxigén és az elemi szén jelenléte ellenére a bolygó nem támogatja az élet kialakulását.
A csillagászok további vizsgálatnak is alá kívánják vetni a bolygót: vízgőz és nehézfémek nyomait fogják kutatni a légkörében.