Ukrajna is az űrbe vágyik

Ukrajna részvételét szorgalmazta a Hold- és Mars-kutató expedíciókban Leonyid Kucsma elnök.
Az ukrán elnök elismerte ugyan, hogy hazája nem képes saját, ember vezérelte űrhajót a világűrbe küldeni, ugyanakkor közölte: az ukránoknak a Holdra kell repülniük és más űrexpedíciókban is részt kell venniük, hogy “kielégítsék a nemzeti ambíciókat”.
Egy vasárnap éjjel sugárzott televíziós interjúban Leonyid Kucsma nem tett említést az űrkutatásban való részvétel költségvetési kihatásairól, sem egy ukrán űrhajós esetleges Hold-utazásának időpontjáról. A Mars-expedíciókban való részvétel távolabbi cél – fogalmazott.
Leonyid Kucsmának, a volt Szovjetunió legnagyobb rakétagyára egykori vezetőjének szavai azután hangzottak el, hogy egy magas rangú európai uniós űrkutatási illetékes pénteken kijelentette: Európa jól hasznosíthatná az ukrán űrkutatási eredményeket és a volt szovjetköztársaságnak alaposabban ki kellene vennie a részét az EU űrprogramjaiból. Korábban George Bush amerikai elnök tűzte ki célul az ember visszatérését a Holdra, illetve egy esetleges Mars-expedíciót.
Olekszandr Nehodával, az ukrán űrkutatási hivatal vezetőjével folytatott hétfői megbeszélésén Leonyid Kucsma közölte: Bush elnöknek az űrkutatás kiszélesítésére vonatkozó tervei nagy érdeklődést ébresztettek. Mikola Mitrohov, a hivatal szóvivőjének tájékoztatása szerint már több Hold-program készen áll. Mint mondta, Ukrajna az SS-18 rakéta módosított változatát, a Dnyiprót fél év múlva kívánja a Holdra indítani amerikai teherrel.
Ukrajna 1991-ben történt függetlenné válása óta vesz részt űrprogramokban. Az egykoron Leonyid Kucsma által vezetett Juzsmas gyár amerikai, orosz és norvég cégekkel együtt a Sea Launch programban vesz részt, amelynek keretében úszó indítóállomásról juttatnak műholdakat ukrán rakétákkal a világűrbe. Leonyid Kadenyuk ukrán űrhajós 1997-ben az egy évvel ezelőtt szerencsétlenül járt Columbia amerikai űrrepülőgép utasa volt.