Tegye le kézjegyét a Holdra!
Még ebben az évben elindulhat Hold körüli útjára egy magánfinanszírozású űrmisszió, amelyet a Transorbital nevű kaliforniai cég kezdeményezett. A cégen keresztül Ön is leteheti kézjegyét a Holdon.
Az űrmisszió elsődleges célja nem ember eljuttatása a Föld „leghűségesebb” kísérőjére, hanem az, hogy minden eddiginél részletesebb képeket készítsen a Holdról magáncélú felhasználásra. A Trailblazer űrhajó sztereókamerát is visz magával, amelyekkel a domborzati viszonyokat lehet majd alaposabban tanulmányozni – minderről a német Spiegel Online számolt be.
A nagyfelbontású fotók készítése mellett a misszió másik célkitűzése az, hogy „postát” vigyen a közeli égitestre. Akinek sok pénze van, elküldheti névjegyét a kaliforniai cégnek, a Transorbitalnak , amely Trailblazerben egy kapszulát helyez el. Ezt a kapszulát a Holdra fogják ejteni, így szerencsés esetben a 2500 dollárt leszurkoló befizetők elmondhatják, hogy „letették a névjegyüket a Holdra”.
Akinek viszont nincs ennyi pénze, az a Transorbitalnak az interneten is eljuttathatja üzenetét, amely – amennyiben nem több háromszáz karakternél – 17 dollárért már felkerülhet a Holdra. Hogy ott aztán mi történik vele, nem nagyon lehet tudni: csak annyi bizonyos, hogy a kapszulákat a Hold fölött körülbelül 10 ezer méteres magasságban leejtik.
Ha mindez megtörténik, akkor valószínűleg a kapszula, amely az üzeneteket és a névjegyeket tartalmazza, várhatóan mintegy öt méter mélyen fúródik majd az égitest talajába. Ha valaki tehát az örökkévalóságra vágyik, igen magabiztosnak kell lennie ahhoz, hogy higgyen benne: egyszer majd valaki megtalálja nevét vagy üzenetét a Holdon…
Addig még azonban fel kellene lőni az űrkapszulát a Holdra. Ez korántsem egyszerű dolog, a Transorbital ugyanis eddig már többször is elhalasztotta a startot. Bár 2002-ben már egy kísérleti repülésre sor került, ekkor azonban még csupán egy, a Föld körül cirkáló űralkalmatosságról volt szó.
Ha a tervek szerint alakulnak a dolgok, akkor viszont 2004 októberében vagy novemberében tényleg útnak indulhat az űrjármű, amely ukrán-orosz hordozóeszközből, és amerikai kapszulából áll majd, s amelyet az orosz irányítás alatt álló kazahsztáni Bajkonurból lőnének fel. A nemzetközi projekt sikerében minden bizonnyal azok reménykednek a legjobban, akik már befizették a névjegyküldés kissé borsos díját…