Csapadékos február és március várható

Az átlagosnál kissé csapadékosabb februári és márciusi időjárást prognosztizál az Országos Meteorológiai Szolgálat, amely alapján országosan legfeljebb közepes belvíz kialakulására lehet számítani az idén a tél végén és tavasszal.
Januárban a lehullott csapadék mennyisége megegyezett a sok évi átlaggal, ennél kevesebb csapadék jellemzően a Dunántúlon fordult elő – közölte az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság felszíni vizek főosztálya közleményben hétfőn az MTI-vel.
Januárban a lehullott csapadék egy része hó volt, a síkvidéki területeket 1-19 centiméter vastagságú összefüggő hótakaró borította. Az átlagosnál hidegebb januárt február első hetében felmelegedés követte, ennek hatására a hó az egész ország területén elolvadt. A januári csapadékok következtében megkezdődött a talajvízkészletek lassú növekedése, de januárban a síkvidékek területi átlagában még mindig mintegy egy méterrel helyezkedett el alacsonyabban a talajvíztükör az 1961-1990 közötti időszak januári átlag értékeihez képest.
Az átlagnál csapadékosabb február és március
A főigazgatóság közlése szerint az Országos Meteorológiai Szolgálat hathónapos előrejelzése alapján országos viszonylatban február átlagos középhőmérsékletű és az átlagosnál kissé csapadékosabb lesz. Március hónap várhatóan az átlagosnál kissé magasabb középhőmérsékletűnek, csapadékosabbnak, míg április az átlagosnál melegebbnek, kissé szárazabbnak ígérkezik.
Az átlagosnál szárazabb február és március hónapot feltételezve a szatmár-beregi tájegység kivételével belvízmentes téli-tavaszi időszakra lehet számítani. Átlagos február-márciusi csapadék esetén a szatmár-beregi tájegységen kívül mérsékelt kiterjedésben más síkvidéki területeken is várható a belvíz megjelenése. Az átlagosnál csapadékosabb február-március hónap esetén országosan legfeljebb közepes belvíz kialakulása valószínűsíthető.