Megkezdődött az ENSZ biodiverzitási konferenciája

Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter csütörtökön a malajziai fővárosba utazott, ahol részt vesz a Biológiai Sokféleségről szóló ENSZ Egyezmény konferenciájának miniszteri szintű tanácskozásán.
Az ENSZ közgyűlési határozata alapján 1992-ben nyitották meg aláírásra a Biológiai Sokféleségről szóló Egyezményt, amelyhez mára 178 ország, köztük Magyarország is csatlakozott. Az egyezmény célja: a biodiverzitás – a biológiai sokféleség – megőrzése, fenntartható használata, valamint a genetikai erőforrások méltányos megosztása, beleértve a fejlett technológiák átadását, és megfelelő pénzforrások biztosítását a fejlődő országok számára.
Az egyezmény legfőbb döntéshozó szerve a Részes Felek Konferenciája, melynek mostani, hetedik ülésszakára február 9. és 20. között kerül sor Kuala Lumpurban. A tanácskozáson és a kapcsolódó eseményeken mintegy 2000 kormányküldött, tudós és környezetvédelmi szakember vesz részt. Az esemény hagyományos része a miniszterek találkozója, melyen MAgyarországot Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter képviseli.
A megbeszélésen szó lesz a többi között a tudományos felmérések szerepéről a biológiai sokféleség megőrzésében, a biotechnológia és a biológiai biztonság kérdéseiről, a genetikai erőforrások hasznosításáról és megosztásáról, valamint a fejlődő országoknak nyújtott támogatásokról.
A magyar küldöttség a konferencián a többi között beszámol a biodiverzitás megőrzése érdekében tett hazai intézkedésekről: a természetvédelmi oltalom kiterjesztéséről, a kíméletes gazdálkodási módok és az extenzív állattenyésztés ösztönzéséről, valamint a hagyományos magyar állat- és növényfajták termelésbe vonásáról.
Persányi Miklós nemcsak a magyar környezetvédelmi tárca vezetőjeként, hanem egy másik, kiemelkedő jelentőségű ENSZ-egyezmény elnökeként is vesz részt a tanácskozáson: mint ismeretes, tavaly év végén egy esztendőre őt választották az Éghajlatváltozási Keretegyezmény Részes Felei Konferenciájának elnökévé.