Hidrogénperoxidot találtak a Mars légkörében

A Földön kívül a Mars az első bolygó, amelynek légkörében hidrogénperoxidot találtak csillagászok.
Amerikai csillagászok a Hawaii-szigeteken található, 4000 méteres Mauna Kea vulkán tetejére telepített James Clerck Maxwell Teleszkóp segítségével megállapították, hogy csakúgy mint a Föld légkörében, a Marsében is található hidrogénperoxid (H2O2). A kémiai katalizátor jelenlétét régóta gyanították, de eddig nem sikerült igazolni.
A katalizátor jelenléte választ ad arra a kérdésre, hogy a vörös bolygó légkörében jelen lévő többi komponens – széndioxid, vízgőz, ózon, szénmonoxid, oxigén – a napsugárzás hatására milyen körkörös kémiai reakcióba lép egymással. A kutatók hasonló kémiai folyamatot a Föld légkörében az ózon kialakulásánál figyeltek meg.
A Földön szmog kialakulásakor először elsődleges szennyező anyagok (szénmonoxid, nitrogénoxidok, szénhidrogének) kerülnek a levegőbe, pl. a reggeli dugókból. A nitrogén-monoxidból a légkörben nitrogén-dioxid képződik.
A napsugárzás erősödésével fokozódó ultraibolya sugárzás hatására a nitrogén-dioxid nitrogén-monoxidra és nagyon reakcióképes atomos oxigénre bomlik. A levegő oxigénmolekulái és az atomos oxigén reakciójából ózon (O3) keletkezik. Az ózon a késő délutáni és a reggeli órákban a kipufogógázok nitrogén-monoxid-tartalmával reakcióba lépve fokozza a nitrogén-dioxid-képződést. Az ózon mellett, szintén az ultraibolya-sugárzás hatására, másodlagos szennyező anyagok, így például hidrogénperoxid is keletkezik.
Pusztítja az életet
A rádióteleszkóp segítségével a kutatók a Mars tavaly nyári szenzációs közelsége idején vizsgálták a bolygó légkörét. Ekkor a Mars nemcsak a Földhöz, hanem már a Naphoz is elég közel került. A hidrogénperoxid megfigyelése ugyanis annál optimálisabb, annál nagyobb koncentrációban van jelen a légkörben, minél melegebb a bolygó.
Az amerikai csillagászok 20 hidrogén-peroxid molekulát találtak egymilliárd széndioxid molekulánként. A mérési eredményeket azóta francia csillagászok is megerősítették. A kutatók bíznak abban, hogy az Európai Űrhivatal jelenleg a bolygó körül keringő Mars Expressz szondája szintén szolgál majd hasznos légköri információkkal.
A hidrogénperoxidot a hétköznapi életben fertőtlenítőszerként használjuk, így a baktériumokat pusztítja. Ez a tény, illetve a víz hiánya, valamint az erős ulraibolyasugárzás miatt a Mars felszínén baktériumszerű élőlények előfordulása nem valószínű, bármiféle életjel a felszín alatt fordulhat csak elő – nyilatkozták az amerikai csillagászok a Spaceflightnow.com-nak.
A Mars atmoszférájáról szóló izgalmas felfedezést a kutatók az Amerikai Csillagászok Társaságának havi szaklapjában, az Icarusban ismertették.