Dráma az Északi-sarkon

Szerdán megrepedt egy úszó jégtábla az Északi-sark közelében. A jégtáblára telepített kutatóközpont jelentős része víz alá került, a központban 12 orosz sarkkutató rekedt.
Szerdán délután egy óriási jégfal türemkedett a felszínre az úszó jégtábla alatt, pont az épület kutatórészlege alatt. A központ 90 százaléka elsüllyedt. A sarkkutatók a tábor még épen maradt részébe költöztek át.
Mentés mínusz 20 fokban
Mentésükre péntek este indul el az orosz határőrség. Megfelelő időjárási viszonyok esetén este nyolckor Arhangelszkből egy helikopter indul útnak az úszó jégtáblához.
A helikopter nyolc óra út után kis időre megáll a Spitzbergák szigetcsoportnál. A jégtábla jelenleg körülbelül a Spitzbergáktól 700 kilométerre lebeg az Északi-tengeren. Mivel a helikopter teli üzemanyagtartálya maximum 800 kilométerre elegendő, ezért a fedélzeten szintén üzemanyagot fog szállítani – jelentette az ITAR-TASSZ orosz hírügynökség.
Jelenleg a térségben mínusz 20 Celsius fok van, a szélsebesség 180-240 km/óra. A központ megmaradt részén a kutatók egy diesel-generátor segítségével fűtenek. A sarkkutatóknak körülbelül öt napra elegendő tüzelőjük van. Amennyiben a jég tovább töredezik, és lehetetlenné válna a helikopter landolása, a kutatóállomáson dolgozók mentését várhatóan kötélhágcsók segítségével végzik majd.
Történelemkönyvekbe kerülhet az eset
Az Északi-sark 32 névre keresztelt kutatóállomás a Szovjetunió összeomlása óta az első orosz sarkkutató központ. A központra 2003. áprilisi 26-án tűzték ki az orosz zászlót. A jégtábla mérete: körülbelül 1, 5 x 2 méter. A sarkkutatók feladata a klímaváltozás tanulmányozása volt. Az eredeti tervek szerint március 20-áig maradtak volna.
Az orosz média az esetet a Cseljuskin-hajó harmincas évekbeli katasztrófájához hasonlította. Akkor közel százan rekedtek az Északi Sark jégtábláin, miután a hajó elsüllyedt. A szerencsétlenül jártakat a Sztálini-vezetés sikeresen kimentette, az eset bekerült a történelemkönyvekbe.