A marsjárók új generációját teszteli a NASA

Ballon alakú robotkutatókat tesztelt a NASA a Föld egyik legkeményebb éghajlatú kontinensén, az Antarktiszon A Tumbleweed névre keresztelt rover egyszer majd a Mars pólussapkáin keresi az élet nyomait.
A Tumbleweedet január 24-én szállították a Déli-sarkra, ahol nyolc napot töltött – adta hírül a NASA. A szélviharos zimankóban a hatalmas strandlabdára emlékeztető robotkutató információt küldött pozíciójáról, mérte környezete hőmérsékletét, nyomását, nedvességtartalmát, fényviszonyait. Az adatokat a NASA pasadenai irányítóközpontja felé továbbította.
Robotkutató zimankóban
A teszttel a NASA azt kívánta igazolni, hogy a rover hosszútávon jól bírja az extrém hideg időjárást. Annak ellenére, hogy környezetében mínusz 30 fok uralkodott, belső fűtése révén kutatóműszereit képes volt plusz 30 fokon tartani.
Az óriás labda átmérője csaknem 2 méter, súlya 44 kilogramm. Ahhoz, hogy a Marson minden természeti erővel szemben védett legyen, a méreteit még növelnie kell a NASA-nak. A rover, csakúgy mint a Spirit és az Opportunity, ejtőernyővel ereszkedne a Mars felszínére.
A rendkívül tartós anyagból készült labda átlagos gurulási sebessége 6 km/óra, a csúcssebessége 16 km/óra volt. Amikor a NASA a Déli-sarkon a rovert tesztelte, szokatlanul szélcsendes volt az időjárás, így előfordult, hogy a robotkutató pihent.
Ezeket az időszakokat is beleszámolva, átlagos sebessége 1, 3 kilométer volt óránként, és a marsjárók között még ezzel is rekorder. A Spirit és az Opportunity ugyanis 50 méter/órás sebességgel közlekedik a Marson. A NASA kutatói az évvégére újabb fejlesztéseket terveznek a roveren: a cél tovább javítani gurulási mutatóit.
Fotó:NASA
Van-e hasonlóság az Antarktisz és a Mars pólussapkái között?
Kérdés azonban, valóban összevethető-e az Antarktisz és a Mars pólussapkáinak éghajlata. Az Antarktisznak bőségesen van tartaléka vízjégből, a Mars időszakos pólussapkája azonban jórészt szárazjég.
Ráadásul az Antarktiszi hideg meg sem közelíti a marsi pólussapkák mínusz 126 fokos hőmérsékletét. (Ez az a hőmérséklet, amelynél a marsi nyomáson a szárazjég és a gázhalmazállapotú CO2 létezhet egymás mellett.)